Stowarzyszenie Równa Szansa w 2023 roku realizowało cztery projekty współfinansowane z budżetu Gminy Skawina. Zapraszamy do zapoznania się z ich krótkimi opisami.


Równi i Aktywni szukają śniegu

W ramach projektu „Równi i Aktywni szukają śniegu” zapoczątkowane zostały pierwsze wyjazdy zimowe dla dzieci z niepełnosprawnością. Wyjazdy te były próbą mentalnego przekonania rodziców, że ich dzieci też będą mogły kiedyś brać udział (w zależności od funkcjonowania) w wyjazdach i półzimowiskach organizowanych przez inne podmioty lub wspólnie z innymi podmiotami. Natomiast sam wyjazd znacząco wzmocnił relacje w grupie dzieci starszych oraz wśród członków Stowarzyszenia, dając im możliwość wspólnego działania dla dobra dzieci.

Równi i Aktywni w Dolinie Popradu

W trakcie wakacji Stowarzyszenie zaproponowało turnus dla dzieci z zaburzeniami rozwoju i niepełnosprawnością wraz z rodzinami, zorganizowany w Piwnicznej Zdrój. W ramach obozu miały miejsce atrakcje aktywizujące takie jak: 

  • spacer w koronach drzew „Leśne Molo” w Starym Sączu, 
  • wizyta w Pijalni Artystycznej w Piwnicznej-Zdroju, 
  • ABLandia - park linowy w Rytrze i zwiedzanie ruin zamku w Rytrze (dla starszych dzieci), 
  • seans w grocie solankowej dla wszystkich uczestników,
  • ognisko z pieczeniem kiełbasek. 

W ramach integracji i wzajemnego wsparcia odbyły się zajęcia prowadzone przez rodziców, w których wykorzystano umiejętności i talenty członków Stowarzyszenia. Celem tych zajęć było uatrakcyjnienie pobytu dla dzieci i wzmocnienie aspektu rehabilitacji społecznej oraz rozwoju całego ciała.

Tematyczne zajęcia i warsztaty prowadzone przez rodziców dla dzieci obejmowały: 

  • warsztaty pszczelarskie „Lubię Miód”, prowadzone przez członków Stowarzyszenia Pszczelarzy Powiatu Krakowskiego. Uczestnicy mogli spróbować wyrobów przywiezionych przez pszczelarzy, obejrzeć zdjęcia z pasieki, zobaczyć kilka niezbędnych sprzętów pszczelarza i wziąć udział w zajęciach plastycznych. W ramach projektu prowadzone były różnego rodzaju warsztaty, zarówno wśród najmłodszych, jak i wśród osób dorosłych i seniorów; 
  • warsztaty z szalonymi eksperymentami;
  • fizyka i chemia z efektem WOW;
  • Sensoplastyka;
  • Kolorowe Lato, warsztaty z robienia mydełek;
  • zajęcia logopedyczne dla maluchów „Logopedyczna karuzela”, 
  • pilates dla dzieci, 
  • konsultacje indywidualne z rehabilitantką.

Równi i Aktywni na start

Zajęcia na basenie metodą Halliwicka - nauka pływania poprzez zabawę (przy wykorzystaniu zabawek do wody). Jest to stała aktywność, której obecnie dzieci bardzo potrzebują. Zajęcia są regularnymi treningami, podczas których nacisk kładziony jest na doskonalenie umiejętności pływania i nurkowania. Przygotowują pod kątem występu na zawodach sportowych, uczą zdrowego współzawodnictwa. Metoda Halliwicka kładzie duży nacisk na relacje społeczne - dzieci uczą się cierpliwości, obserwują, co robią inni, naśladują. Regularne treningi pozwalają na rozładowanie nagromadzonych trudnych zachowań, rozluźnienie mięśni, dostymulowanie ciała, co znacząco poprawia funkcjonowanie w życiu codziennym. Treningi skierowane zostały do szerokiego grona odbiorców - dzieci mogły rozpocząć swoją aktywność już od najmłodszych lat, jeszcze przed rozpoczęciem nauki w przedszkolu. W przypadku wolnych miejsc korzystają dzieci zdrowe i neurotypowe (rodzeństwo), które są wzorem do naśladowania w szczególności dla dzieci młodszych. 

Innowacyjne zajęcia sportowe dla dzieci prowadzone w ramach projektu to pierwsze tego typu lokalne zajęcia. Realizowane były również w roku 2022 i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, szczególnie w grupie młodszej, integracyjnej. Celem zajęć było wzmocnienie mięśni, usprawnienie całego organizmu oraz poprawa postawy ciała, a jednocześnie zwracano uwagę na budowanie relacji i naukę zasad zdrowego współzawodnictwa. Dzieci pokonywały różnego rodzaju tory przeszkód, uczyły się prowadzenia piłki, zdobywały praktyczną wiedzę na temat prostych gier zespołowych. Stałym elementem zajęć była gimnastyka, która wspiera koordynację i wzmacnia poczucie ciała, pomaga w nauce planowania. Trenowano umiejętności współdziałania w grupie oraz pokonywanie własnych barier. Grupa integracyjna pozwoliła dzieciom z zaburzeniami na naśladowanie dzieci z mniejszymi ograniczeniami - dzieci zdrowe wspierały podopiecznych Stowarzyszenia w wykonywaniu ćwiczeń. Ćwiczenia ogólnorozwojowe wpłynęły na poprawę funkcjonowania ciała oraz wzmocniły poczucie własnej wartości i wiary we własne możliwości. 

Równi i Aktywni - Podróże małe i duże 2023

Cykl wycieczek miał na celu aktywizację dzieci, które po zaplanowanym roku terapeutycznym nie mają zajęć w okresie wakacji, a jednocześnie nie mogą brać udziału w wycieczkach i półkoloniach ogólnodostępnych dla dzieci z gminy ze względu na brak wykwalifikowanych terapeutów i opiekunów. Wyjazdy miały na celu oswajanie ze zmianami, otwieranie się na nowe miejsca i utrwalanie umiejętności społecznych zdobytych w ciągu roku. Ponadto, cykl został przygotowany w taki sposób, by uczestnicy w mniejszych grupach pod okiem terapeutów otrzymywali wskazówki, jak należy zachować się w miejscach publicznych i na łonie natury, by mogli poznawać nowe rejony, a jednocześnie - by wzmacniali relacje w małych grupach, trenowali zachowania społecznie akceptowalne, po to, by na koniec spróbować przełamać swoje ograniczenia i trudności w funkcjonowaniu w większej grupie poprzez wspólny wyjazd na wycieczkę. 

W ramach cyklu zrealizowano:

  • wycieczkę do Krakowa i okolicy, 
  • wycieczkę do Wieliczki, 
  • wycieczkę do Bochni, 
  • wycieczkę do Lasku Wolskiego, 
  • zwiedzanie Muzeum Lotnictwa w Krakowie, 
  • Ranczo Artemidy, 
  • biwakowanie za miastem / pieszą wycieczkę z piknikiem, 
  • zwiedzanie Tyńca,
  • wycieczkę do Krakowa ze zwiedzaniem przestrzeni Wioski Świata, 
  • wycieczkę do Inwałdu, w ramach której dzieci zwiedziły Park Miniatur i Warownię z przewodnikiem, skorzystały z warsztatów średniowiecznych, a na koniec w czasie wolnym miały możliwość skorzystania z atrakcji Lunaparku.

Stowarzyszenie Równa Szansa dziękuje za wsparcie wszystkim wolontariuszom, którzy brali udział w powyższych projektach.


Projekty współfinansowane z środków budżetu Gminy Skawina.


Źródło: Stowarzyszenie Równa Szansa