W czwartek 14 grudnia w Operze Krakowskiej poznaliśmy Małopolskiego Lidera Ekonomii Społecznej. Zwycięzcą w kategorii głównej została spółdzielnia socjalna „Kobierzyn”, która powstała w 2013 r. by tworzyć miejsca pracy dla byłych pacjentów i pacjentek Szpitala Babińskiego w Krakowie. W kategorii Samorząd Przyjazny Ekonomii Społecznej laureatem została Gmina Skawina wyróżniająca się konsekwentnie rozwijaną współpracą z organizacjami pozarządowymi oraz lokalnymi liderami i mieszkańcami.

W kategorii Samorząd Przyjazny Ekonomii Społecznej laureatem została Gmina Skawina wyróżniająca się konsekwentnie rozwijaną współpracą z organizacjami pozarządowymi oraz lokalnymi liderami i mieszkańcami. Ponadto w imię uznania dla różnorodnej i owocnej współpracy z podmiotami ekonomii społecznej, kapituła zdecydowała wyróżnić trzy gminy: Wieprz, Szczurową i Łukowicę.
Bardzo dziękujemy za to wyróżnienie, będące podsumowaniem wielu lat pracy na rzecz naszych mieszkańców za pośrednictwem organizacji pozarządowych i grup nieformalnych. Trzeci sektor jest dla naszej gminy bardzo ważnym obszarem działania. Ponad setka aktywnych NGO, pozyskujących dotację na działania sportowe, kulturalne, pomocowe, profilaktyczne, o ekologii nie zapominając. To nasz wspólny sukces, zespołu na co dzień współpracującego z mieszkańcami czyli wydziału Promocji, sportu i współpracy oraz Państwa, angażujących się i działających na rzecz mieszkańców. Dziękujemy za wyróżnienie - powiedział po otrzymaniu informacji o wyróżnieniu Tomasz Ożóg zastępca burmistrza, odpowiedzialny na pion współpracy z NGO.

W tym roku przyznano też dwa wyróżnienia w kategorii głównej konkursu Małopolski Lider Ekonomii Społecznej 2023. Wyróżnienie za tworzenie stabilnych miejsc pracy otrzymała Spółdzielnia Socjalna "Przedszkolaki to My", która zatrudnia 32 osoby, w tym 21 w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy. Wyróżnienie za działalność w zakresie świadczenia usług społecznych przyznano Spółdzielni Socjalnej Merchant z siedzibą w Krakowie, która zorganizowała system usług opiekuńczych i asystenckich w miejscu zamieszkania osób niesamodzielnych.


Tytuł Podmiot Reintegracyjny Roku otrzymały ex aequo: 
  • Zakład Aktywności Zawodowej "U Pana Cogito" Pensjonat i Restauracja prowadzony przez Stowarzyszenie Rodzin Zdrowie Psychiczne 
  • Warsztat Terapii Zajęciowej prowadzony przez Stowarzyszenie Rodziców, Przyjaciół, Dzieci i Osób Niepełnosprawnych "Promyk". 
Podmioty zostały nagrodzone za ich różnorodne wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami, których wynikiem jest wzmocnienie poczucia ich własnej wartości i niezależności.

Laureatem w kategorii Biznes Przyjazny Ekonomii Społecznej została Firma Przewozowo-Usługowo-Produkcyjna "Nowex" Józef Nowak. Kapituła doceniła inwestycję w tabor transportowy i szkolenia kierowców, dzięki którym osoby dotychczas niemobilne mogą podróżować i odkrywać nowe miejsca. W uznaniu za wyjątkowe zaangażowanie we współpracę z podmiotami ekonomii społecznej przyznano też trzy wyróżnienia w kategorii Biznes Przyjazny Ekonomii Społecznej – dla Małopolskiego Związku Pracodawców LEWIATAN, Małopolskich Parków Przemysłowych Sp. z o.o. oraz dla PUHIT Kraków Sp. z o.o.

Nagroda publiczności trafiła do Spółdzielni Socjalnej Serwis, która zdobyła najwięcej głosów w internetowym plebiscycie organizowanym przez Gazetę Krakowską, dzięki wsparciu Kolei Małopolskich Sp. z o.o.


Konkurs Małopolski Lider Ekonomii Społecznej 2023 zrealizowany został pod patronatem honorowym marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego. W wydarzeniu wzięli udział m.in. wicemarszałek Łukasz Smółka, prof. Jan Tadeusz Duda, przewodniczący SWM i Marta Mordarska, radna województwa, Przewodnicząca Małopolskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej.  Organizacja konkursu nie byłaby możliwa bez zaangażowania wrażliwych i aktywnie działających na rzecz rozwoju ekonomii społecznej Partnerów Konkursu i Fundatorów nagród: BGK - Bank Gospodarstwa Krajowego (Partner Główny Konkursu), TAURON Polska Energia, Małopolskie Parki Przemysłowe Sp. z o.o., Krakow Airport - Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach, Kopalnia Soli "Wieliczka" S.A., Związek Lustracyjny Spółdzielni.


***

Inicjatorem i organizatorem Konkursu jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, realizujący projekt „Społeczna Małopolska - koordynacja działań na rzecz włączenia społecznego w Małopolsce” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego. Konkurs realizowany jest na platformie Małopolskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej.



Źródło: UMWM