Za oknami mamy piękną, zimową aurę. Intensywne opady śniegu wiążą się także z niskimi temperaturami, szczególnie w nocy i nad ranem. Długotrwałe przebywanie na zewnątrz przy ujemnych temperaturach prowadzi do wychłodzenia organizmu, a w konsekwencji nawet do śmierci. Zagrożenia związane z zimą, stanowią realne zagrożenie zwłaszcza dla osób dotkniętych problemem bezdomności, ale także starszych, samotnie mieszkających, chorych lub tych, którzy zasnęli na zewnątrz.

Apelujemy by zwracać uwagę, na osoby bezdomne, śpiące na ławkach lub w altankach działkowych. Nie bójmy się podejść do osoby śpiącej na przystanku, nawet jeżeli wygląda na pijaną. Reagujmy dzwoniąc na policję, do straży miejskiej lub gdy osoba ta jest nieprzytomna - pod numer ratunkowy. Nasz telefon może uratować komuś życie.

Pamiętajmy, że w każdym województwie przygotowane są miejsca, w których osoby potrzebujące pomocy mogą się ogrzać i przenocować w mroźne dni oraz zjeść ciepły posiłek. Rejestr placówek udzielających tymczasowo schronienia w Województwie Małopolskim, znajduje się na stronie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w zakładce Pomoc dla osób bezdomnych.

Prosimy również, jeśli zauważycie osobę bezdomną, która potrzebuje pomocy, albo starszego sąsiada, który może wymagać wsparcia w okresie zimowym, prosimy o zgłoszenie tego do odpowiednich służb:

Jeśli istnieje choć minimalne zagrożenie życia lub zdrowia - reagujmy dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Pierwsza pomoc
Osobę wychłodzoną przede wszystkim należy rozgrzać – powoli i stopniowo. Zbyt szybkie ogrzewanie mogłoby doprowadzić do zbyt nagłego przyspieszenia krążenia (w stanie wychłodzenia organizmu jest ono spowolnione) i w konsekwencji - do zatrzymania akcji serca. Gdy osoba jest nieprzytomna należy zacząć ją ogrzewać i niezwłocznie wezwać pomoc. Gdy nie oddycha - trzeba rozpocząć resuscytację i prowadzić ją aż do przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego.