Ponownie na skawińskim rynku stanął model imitujący ludzkie płuca. Śnieżnobiałe i czyste, ale jak długo? Po co takie działanie? By zobaczyć to co trudno dostrzec. Wydarzenie odbywa się w ramach akcji Polskiego Alarmu Smogowego „ Zobacz czym oddychasz.” .


Projekt jest odpowiedzią na główny problem Polski: zanieczyszczenie powietrza, a jego celem jest podniesienie świadomości na temat zanieczyszczenia powietrza w średnich i małych miastach Małopolski.

Instalacja, przypominająca zarys płuc, wykonana jest z białego, półprzepuszczalnego materiału. Wentylatory umieszczone z tyłu przepuszczają przez nie powietrze, co sprawia, że płuca „oddychają”, a mieszkańcy mogą przekonać się, jak mocno zanieczyszczone jest powietrze w Skawinie. Kampania ta ma na celu zwrócenie uwagi na dramatyczną jakość powietrza spowodowaną spalaniem węgla i drewna w gospodarstwach domowych. Pomimo obowiązujących uchwał antysmogowych tempo wymiany „kopciuchów” w Polsce jest zbyt wolne.

Wiele polskich regionów wprowadziło przepisy dotyczące użytkowania kotłów na paliwa stałe. Jednak nadal poziom zanieczyszczenia powietrza jest bardzo wysoki. Wynika to z faktu, że większość polskich domów ogrzewanych jest za pomocą węgla i drewna, a mieszkańcy nie przestrzegają przepisów wynikających z uchwały antysmogowej dla Małopolski. W sytuacji niedoborów dobrego paliwa rezygnacja z „kopciucha” i instalacja nowoczesnego, wydajnego źródła ciepła jest inwestycją, która nie tylko zmniejszy rachunki za ogrzewanie, ale również poprawi jakość powietrza. Przy obecnych cenach ogrzewanie domu węglem spalanym w „kopciuchu” jest najdroższą metodą utrzymania komfortu cieplnego. Akcja z mobilną instalacją płuc ma zwrócić uwagę ludzi na problem i skłonić ich do działania wymiany pieców i kotłów węglowych. Informacje o wymianie starych i nieekologicznych kotłów na nowe ekologiczne źródła ogrzewania znajdziecie TUTAJ

W celu sprawdzenia aktualnej jakości powietrza można:

Informacje o przekroczeniu wartości dopuszczalnych stężeń pyłu PM 10 na stacji WIOŚ w Skawinie są dostępne także w aplikacji eSkawina.  


Więcej informacji o kampanii na stronie internetowej TUTAJ.


                                 


Źródło :OP