Kolejne kosze do segregacji odpadów, pojawiły się w tym tygodniu w przestrzeni publicznej. Ich zakup sfinansowaliśmy ze środków jakie otrzymaliśmy w ramach nagrody, którą zdobyliśmy pod koniec 2023 w kategorii #ekoPRZEDSIĘWZIĘCIE. Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie docenił działania Wydziału Ochrony Środowiska tym razem w zakresie edukacji ekologicznej.  Przypomnijmy rok wcześniej Gmina Skawina otrzymała tytuł ekoLIDERA 2022 województwa małopolskiego w kategoria #ekoGMINA miejsko-wiejska za pracę na rzecz kształtowania postaw ekologicznych, prawidłowej segregacji odpadów i dbania o ekologię! 


Za nagrodę zakupiliśmy 5 kompletów pojemników na odpady segregowane (metale i tworzywa sztuczne, makulaturę, szkło oraz bioodpady). Pojemniki zostały rozstawione w następujących lokalizacjach: 
  • przystanek autobusowym pod Ajką
  • przystanek w Rynku
  • Park Miejski przy placu zabaw
  • Park Miejski przy Pałacyku „Sokół”
  • ul. Bukowska okolice nowego boiska

Tu wcześniejszy artykuł podający pierwsze lokalizacje koszy


Dlaczego segregowanie jest ważne?

Mniej odpadów na składowiskach to mniejsze koszty dla społeczeństwa i środowiska, lepiej wysegregowane odpady to lepszy surowiec do recyklingu, w efekcie zmniejszamy zużycie surowców naturalnych, poprawa warunków do życia dla ludzi, roślin i zwierząt.

Dlaczego warto segregować plastik?

Recykling tworzyw sztucznych pozwala chronić gleby i wody gruntowe przed uwalniającymi się setki, a nawet tysiące lat silnie trującymi substancjami, które wydostają się z porzuconych odpadów w procesie ich rozkładu.

Czy segregowanie odpadów ma sens?

Segregowanie odpadów przynosi korzyści finansowe – segregując, płacimy mniej za odbiór śmieci. Jeśli będziemy pozbywać się odpadów jedynie w formie zmieszanej, rachunek za odbiór śmieci będzie kilkakrotnie wyższy. Recykling pozwala na oszczędność energii, surowców i środowiska naturalnego.
Już za pięć miesięcy, 1 lipca 2024 r. wchodzi „dyrektywa plastikowa” - czyli zacznie obowiązywać zakaz sprzedaży plastikowych sztućców, kubków, talerzy i słomek do napojów. A my już od trzech lat tj. od 2021 roku prowadzimy konkurs ofert dla organizacji pozarządowych w zakresie ekologii, a od tego roku jednym z kryteriów ocen jest ekologiczne podejście do realizacji zadań. Ekologia jest bardzo ważna -  mówi burmistrz Norbert Rzepisko.

W sklepach nie będzie możliwości zakupu wielu jednorazowych produktów plastikowych, m.in. sztućców czy słomek do napojów. Zmiana wiąże się z wdrażaniem przez Polskę założeń tzw. „dyrektywy plastikowej” przyjętej przez Unię Europejską w 2019 roku. 1 lipca 2024 roku zacznie obowiązywać zakaz sprzedaży.

Dla odróżnienia pojemniki są oznakowane kolorami:
  • niebieskim – na papier
  • zielonym – na szkło
  • żółtym – na metale i tworzywa sztuczne
  • brązowym – na bioodpady

Chcesz wiedzieć więcej na temat gospodarki odpadami zapraszamy na naszą stronęŹródło: OŚ / PSW