W środę wieczorem podczas prac budowlanych przy ul. Pachla odnaleziono niewybuch. W związku z niebezpiecznym odkryciem konieczna była ewakuacja około 200 osób zamieszkujących pobliskie zabudowania. Na miejscu obecny był burmistrz Norbert Rzepisko, w miejscu ewakuacji natomiast - czyli w Szkole Podstawowej nr 1 - z-ca burmistrza Witold Grabiec.


W środę, 14 lutego przy ul. Pachla znaleziono niewybuch, który odkryto podczas prac ziemnych na prywatnej posesji. W związku z niebezpiecznym materiałem konieczna była ewakuacja około 200 osób zamieszkujących okolice. Jak się później okazało, była to bomba lotnicza z czasów II wojny światowej. Przybyli na miejsce policjanci zabezpieczyli zagrożony obszar, wyznaczyli strefę bezpieczeństwa i rozpoczęli ewakuację mieszkańców w oczekiwaniu na przybycie saperów z krakowskiej jednostki wojskowej. 

- Około godz. 21:00 na miejsce przybył patrol saperski z jednostki wojskowej nr 4495. Obiekt znajdował się w odległości zaledwie kilku metrów od jednego z bloków. Saperzy zabezpieczyli i zabrali niewybuch mierzący ok. metra długości i 30 cm szerokości. Wcześniej podstawiono autobus dla osób ewakuowanych, które nie miały się gdzie podziać. Zostały one przetransportowane do jednej ze skawińskich szkół podstawowych. Na miejscu obecni byli również funkcjonariusze policji, straży pożarnej, straży miejskiej oraz pracownicy wydziału zarządzania kryzysowego Urzędu Miejskiego w Skawinie – informuje kom. Justyna Fil z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie.

II wojna światowa w Skawinie trwała od 6 września 1939 roku, kiedy do miasta wkroczyły oddziały niemieckie – informuje portal „Wirtualny Sztetl”. Miasto zostało wyzwolone przez oddziały 60. Armii I Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej w styczniu 1945 roku, czytamy w „Przewodniku po upamiętnionych miejscach walk i męczeństwa lata wojny 1939 – 1945”, opublikowanym przez Radę Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa.


Akcja zakończyła się po 21:00, po tym jak saperzy z 16 Batalionu Powietrzno-Desantowego wywieźli niewybuch. Mieszkańcy wrócili bezpiecznie do swoich mieszkań i domów.


Burmistrz Norbert Rzepisko dziękuje:

  • Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Bożenie Moskwie oraz pracownikom placówki za błyskawiczne zorganizowanie punktu ewakuacyjnego;
  • Andrzejowi Czopkowi za szybkie podstawienie autobusów;
  • Kierownikowi Biura Zarządzania Kryzysowego Zbigniewowi Klai, który przerwał ferie i pomagał w koordynowaniu akcji; 
  • Policji, Strażakom i Straży Miejskiej za pomoc w zabezpieczeniu 
  • oraz Mieszkańcom za współpracę! 
Na zdjęciu służby

źródło: PSW
fotografie pocisku: Artur Schönborn-Wilk