Na powierzchni ponad 1700 m2 powstała nowoczesna infrastruktura z szerokim zapleczem diagnostycznym i terapeutycznym. Ośrodek Rehabilitacji i Diagnostyki Biometrycznej w Radziszowie jest częścią Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika i Małopolskiego Centrum Rehabilitacji w Radziszowie. To tutaj została przeniesiona i rozwinięta część ambulatoryjna MCR pozostawiając „na górze” wyłącznie oddziały szpitalne. 


Inwestycja kosztowała blisko 27 mln zł i pozwoli w znaczący sposób zwiększyć liczbę pacjentów przyjmowanych m.in. w poradniach rehabilitacyjnej i urazowo-ortopedycznej. 
Zdrowie mieszkańców Małopolski to jeden z priorytetów działań realizowanych przez Zarząd Województwa Małopolskiego. W ciągu ostatnich 5 lat na inwestycje w obszarze ochrony zdrowia przeznaczyliśmy 278 mln zł. Pozwoliło to znacząco podnieść jakość i zwiększyć zakres świadczeń medycznych oferowanych przez nasze jednostki. Otwieramy kolejny ośrodek na miarę XXI wieku. Placówkę wyposażoną w najnowocześniejszą aparaturę medyczną, dysponującą szerokim zapleczem diagnostyczno-terapeutycznym i co najważniejsze niezwykle kompetentnym personelem (...) – podkreśla Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego.
Jest to dla nas przełomowa inwestycja, która w dużym stopniu poszerza działalność szpitala w zakresie świadczeń rehabilitacyjnych dla dzieci, ale również dla dorosłych w trybie ambulatoryjnym. Przedsięwzięcie to było istotne z punktu widzenia dostosowania systemu opieki zdrowotnej do trendów demograficznych i rosnącego zapotrzebowania na specjalistyczne usługi medyczne – zaznacza Stanisław Stępniewski, Dyrektor Szpitala.
Otwarcie nowoczesnego Ośrodka Rehabilitacji i Diagnostyki Biometrycznej w Radziszowie to ważne wydarzenie dla całego regionu. Zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą tutaj wsparcie w postaci najnowszych metod leczenia. Dzięki inwestycji wartej blisko 27 milionów złotych, poszerzamy dostęp do wysokiej jakości usług rehabilitacyjnych, odpowiadając na rosnące potrzeby naszej społeczności. To miejsce innowacyjne, wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę, która przyczynia się do poprawy zdrowia i jakości życia naszych pacjentów. Przekraczamy granice dotychczasowej rehabilitacji, wprowadzając terapie oparte na najnowszych osiągnięciach nauki i technologii, aby skutecznie wspierać naszych podopiecznych w powrocie do zdrowia – mówi Łukasz Smółka Wicemarszałek Województwa Małopolskiego. 

Kto może skorzystać z oferty ośrodka?
Z Ośrodka Rehabilitacji i Diagnostyki Biometrycznej mogą korzystać zarówno dzieci jak i dorośli m.in. po wypadkach i urazach, operacjach oraz z wadami ogólnorozwojowymi. Fizjoterapia prowadzona będzie również w schorzeniach neurologicznych (np. mózgowe porażenie dziecięce, SM, SMA, FAS), a także chorobach genetycznych (np. Zespół Downa, mukowiscydoza). Usługi będą świadczone w ramach umowy z NFZ.

Leczenie i sztuka
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika od lat znany jest jako miejsce stosujące niestandardowe terapie leczenia. Wśród nich znajdują się dogoterapia, muzykoterapia, hortiterapia oraz arteterapia. To właśnie korzystny wpływ sztuki na przebieg procesu leczenia spowodował, że w wygląd nowootwartego ośrodka zaangażowało się dwóch artystów. Przy budynku zawisły rzeźby Jerzego "Jotki" Kędziory, którego prace pojawiały się na prestiżowych imprezach i galeriach m.in. w Miami, Nowym Jorku, Wenecji czy Dubaju. W Polsce powstaje Szlak Rzeźb Balansujących z szeregiem prezentacji stałych - najobszerniejsze ekspozycje możemy oglądać pod postacią instalacji "Między wodą a niebem" na Kładce o. Bernatka w Krakowie oraz "Igrców Częstocha" na Rynku Staromiejskim w Częstochowie. Od teraz prace Kędziory można podziwiać także w Radziszowie. 

To rzeźby pełnych postaci, linowych akrobatów: linoskoczka, małej gimnastyczki, trenerek od fitness czy delfinów. Balansują na linach, żyją ruchem natury, anektują dla rzeźby nowe obszary podniebia, a w przypadku tej ekspozycji poszerzają artystyczny projekt art terapii od lat realizowany w kilku miejscach Europy (…) – opisuje autor.
Drugim artystą jest dr hab. Marcin Kowalik, adiunkt w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego autorskie zwierzęce postacie łani i jelenia ozdabiają korytarze ośrodka.  

Wsparcie finansowe UE 
W centrum polityki Unii Europejskiej znajdują się obywatele, co znajduje odzwierciedlenie w znaczącym wsparciu jakie Fundusze Europejskie oferują na rzecz rozwoju lepszych rozwiązań społecznych. Nieodłącznym elementem polityki spójności jest poprawa dostępu do opieki zdrowotnej na poziomie podstawowym i specjalistycznym, a także podniesienie standardów jakości świadczonych usług medycznych. Przykładem konkretnych działań jest utworzenie Ośrodka Rehabilitacji i Diagnostyki Biometrycznej w Radziszowie sfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie przekraczającej 13 milionów złotych. Projekt ten przyczynia się do celu doskonalenia opieki medycznej w Polsce i zawiera także specjalne rozwiązania dedykowane osobom z niepełnosprawnościami – dodaje Angela Martinez Sarasola, Dyrekcja ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej, Komisja Europejska.


Źródło: ORiDB w Radziszowie