Małe zmiany mają wielkie znaczenie zwłaszcza gdy realizowane są przy zaangażowaniu społecznym mieszkańców. Tym razem chcemy opowiedzieć o projekcie ,,Zielona ławeczka’’ i grupie sąsiedzkiej z ul. Tynieckiej, która wyszukała projekt, napisała wniosek, pozyskała dotację i dziś możemy pokazać jego efekty.
Projekt ,,Zielona ławeczka’’ społeczność i przyroda w mieście, organizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska, to ogólnopolski projekt grantowy dla mieszkańców otwartych osiedli w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców. Jego celem jest zmiana terenów na osiedlach w miniogrody z ławką. Elementem niezbędnym jest zaangażowanie lokalnych społeczności. Efektem natomiast są zielone przestrzenie do odpoczynku i spotkań. I tak było w tym przypadku.
Z inicjatywy grupy mieszkańców bloków zlokalizowanych na osiedlu przy ul. Tynieckiej powstał pomysł stworzenia dodatkowego miejsca do odpoczynku. Niewiele trzeba, wystarczy ławka i zadbany teren zielony. Tak powstał pomysł, który w części sfinansowano z pozyskanej dotacji w wysokości 2 500,00 zł, a w części z budżetu Gminy Skawina. Środki z dotacji pozwoliły na zakup ławki i kosza na śmieci oraz roślin i ziemi.
- W ramach tego projektu z budżetu Wydziału Gospodarki Komunalnej sfinansowaliśmy przygotowania terenu pod wykonanie chodnika (konieczne było jego utwardzenie) prowadzącego do nowego miejsca odpoczynku. Dodatkowo po konsultacji z mieszkańcami i zarządem osiedla jedną "zieloną ławeczkę" zamieniliśmy na trzy, zakupiliśmy też dodatkowe rośliny. - mówi Marcelina Zemła kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej.
Projekt był skierowany do zespołów sąsiedzkich, czyli grupy sąsiadów - minimum 5 osób. Lider reprezentował zespół w kontaktach z gminą i grantodawcą - Fundacją BOŚ. Kluczowym elementem była praca społeczna i zaangażowanie samych mieszkańców - to oni dokonali nasadzeń.
- Sztuką jest znaleźć czas, trochę się przy tym ubrudzić, wciągnąć młodzież i wziąć coś dla siebie - satysfakcję z wykonanego zadania! To co również ważne, pokazaliśmy innym, również tym wiecznie narzekającym, że możemy własną pracę zmienić coś na lepsze - mówili mieszkańcy osiedla.
Brawa należą się dla inicjatorów za pomysł i chęć działania. Pamiętajmy też, że to nie pierwsza taka zmiana osiedlowego podwórka. Minęły już dwa lata od realizacji projektu „Strefa zieleni przy ul. Kraszewskiego 2 i 4 w Skawinie”, zrealizowanego dzięki dofinansowaniu z NFOŚiGW. Wówczas na starym osiedlu zmieniliśmy podwórko, które po dziś dzień i mamy nadzieję jeszcze długo, będzie cieszyć mieszkańców. Rośliny z każdym rokiem są większe: hortensje, trawy, barwinki rosną i zdobią dając radość mieszkańcom i przechodniom. Zachęcamy do podejmowania podobnych wyzwań. Warto szukać możliwości pozyskania dodatkowych środków, które zmienią przestrzeń Waszej najbliższej okolicy.
Źródło: PSW