Ślub to ważne wydarzenie w życiu każdej pary. Od kilku lat miejscem składania przysięgi małżeńskiej w Skawinie jest Pałacyk "Sokół" zlokalizowany w Parku Miejskim, ale można też zorganizować ślub cywilny w plenerze. Jak to zrobić? Jakie dokumenty są potrzebne i ile to kosztuje?
Ślub cywilny – podstawowe informacje
Kto może wziąć ślub cywilny?
- osoby pełnoletnie,
- osoby nie będące w związku małżeńskim,
- osoby niespokrewnione w linii prostej (na przykład nie może wziąć ślubu ojciec z córką, brat z siostrą),
- osoby niespowinowacone w linii prostej (na przykład nie może wziąć ślubu synowa i teść),
- osoby nie pozostające w stosunku przysposobienia (osoba adoptująca i osoba adoptowana).
Inne przypadki:
- Jeśli kobieta jest niepełnoletnia, ale ukończyła 16 lat – może wziąć ślub, jeżeli uzyska na to zgodę sądu.
- Jeśli osoby są ze sobą spowinowacone – mogą wziąć ślub, jeżeli uzyskają na to zgodę sądu.
- Jeśli osoba jest dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym – może wziąć ślub, jeżeli uzyska na to zgodę sądu.
- Osoby całkowicie ubezwłasnowolnione nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego.
- Od 2015 r. istnieje możliwość zorganizowania ceremonii w plenerze lub innej lokalizacji. Co ważne, nie musicie się sugerować miejscem swojego zamieszkania, bo właściwym urzędem, w którym będziecie załatwiać wszelkie formalności będzie USC właściwy dla miejsca planowanego ślubu cywilnego. Wybrana lokalizacja musi zachowywać uroczystą formę. Kierownik USC może odmówić udzielenia ślubu w wybranym przez was miejscu, jeśli uzna, że nie spełnia ono tych wymagań. - mówi Agnieszka Pazdan kierownik USC
Czas oczekiwania?
- Małżeństwo może zostać zawarte po upływie miesiąca od daty złożenia zapewnienia o tym, że nie wiecie o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa,
- Zapewnienie jest ważne 6 miesięcy – jeśli w tym czasie nie weźmiecie ślubu – musicie ponownie złożyć zapewnienie,
- W szczególnych przypadkach okres oczekiwania na ślub może zostać skrócony. Dowiedz się, w jakich sytuacjach można skrócić okres oczekiwania na ślub.
Jeśli kierownik USC odmówi udzielenia ślubu, dostaniecie pisemną odmowę. Macie wtedy 14 dni na złożenie wniosku do sądu właściwego dla siedziby USC o rozstrzygnięcie, czy przyczyny podane przez kierownika USC uzasadniają jego odmowę. Jeśli odmowa kierownika USC wynika z orzeczenia sądu – nie możecie już złożyć wniosku do sądu o takie rozstrzygnięcie.
Jakie są koszty?
- Obowiązkowa opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa wynosi 84 zł,
- Dodatkowa opłata za ślub poza urzędem na wasze życzenie wynosi 1 000 zł,
- Jeśli ślub odbywa się poza urzędem z powodu zagrożenia życia lub zdrowia (na przykład: w szpitalu) albo z powodu pozbawienia wolności (na przykład: w więzieniu) – nie jest pobierana opłata dodatkowa.
Terminy ślubów w 2025 roku - kliknij w link.
Szczegółowe informacje dotyczące dostępnych terminów, wymaganych dokumentów oraz opłaty udzielane są w godzinach pracy Urzędu Stanu Cywilnego w Skawinie, Rynek 3 – telefon kontaktowy: 12 2770171, 12 2770007, 12 2770170
Źródło: USC