Europejski Tydzień Mobilności trwał od 16 do 22 września. Już po raz dziewiąty Gmina Skawina włączyła się w kampanię, która w tym roku odbyła się pod hasłem: „Współdzielenie przestrzeni publicznej”. Była to doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o korzyściach płynących z ekologicznych form transportu i uczestniczyć w aktywnościach, które promują zrównoważony rozwój. 


Cały tydzień obfitował w różnego rodzaju wydarzenia mobilnościowe, które wsparli niezawodni partnerzy: jednostki kultury np. Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie, grupy nieformalne: w tym Rowerowa Skawina oraz WALKirie, a także organizacje pozarządowe i podmioty gospodarcze: ZTP W Krakowie, MPK Kraków i Tier. Wszystkie wydarzenia nie byłyby jednak możliwe, gdyby nie Wy – mieszkańcy. 


Ogólnopolskie Badanie Klimatu Rowerowego
– działania informacyjno-promocyjne dotyczące Badania Klimatu Rowerowego. Dzięki ankiecie można dowiedzieć się, czy gmina Skawina jest przyjazna dla rowerzystów oraz czy czują się oni bezpiecznie i komfortowo, poruszając się po jej terenie rowerem.


Szkoła podstawowa w Pozowicach
liderem działań w ramach ETM. Dzieci miały okazję brać udział w prelekcji, dotyczącej korzystania z ciągów pieszo-rowerowych, zasad bezpieczeństwa w drodze do szkoły oraz dowiedziały się o wyposażeniu roweru i rowerzysty. 


Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie zorganizowała również warsztaty „Ozobot bezpieczny na drodze” z grupą ze Szkoły Podstawowej w Pozowicach. Były to warsztaty utrwalające temat bezpieczeństwa na drodze, na których pojawiły się elementy kodowania i roboty Ozobot. W zajęciach udział wzięło 18 dzieci. W ramach warsztatów dzieci otrzymały gadżety m.in. w postaci odblasków.
Na czas trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała także różne atrakcje:  „Bezpieczne Łamigłówki” w wypożyczalni dla dzieci i młodzieży, a także akcję „Rowerem/hulajnogą po książkę” – każdy, kto przyjechał do Biblioteki rowerem lub hulajnogą otrzymywał drobny gadżet za aktywność.  


Odstaw i Odbierz – hulajnogi na minuty –  vouchery na darmowe 50 minut przejazdu dla losowych osób, które zaparkowały hulajnogę elektryczną w wyznaczonym do tego miejscu. Akcja zorganizowana przy współpracy z firmą Tier.

Zrób to Sam - Rowerowa akademia czyli akcja, podczas której uczestnicy mieli okazję nauczyć się jak naprawiać i serwisować rower. Łańcuchy zostały naoliwione, koła dopompowane a hamulce wyregulowane.


Spacer historyczny „Śladami Mobilności w Skawinie: historyczne punkty na mapie miasta” był nie tylko okazją do poznania Skawiny z nowej perspektywy, ale także do zastanowienia się na tym, jak rozwój transportu wpływa na nasze życie i otoczenie. Uczestnicy poznali wiele fascynujących historii dotyczących miasta pod kątem mobilności. 


Czwarty festiwal Chodzenia zorganizowany przez grupę inicjatywną WALKirie - kijowa wataha. Przejazd do Ochodzy linią S1, rozgrzewka, nauka techniki nordic walking i około 9 km marszu do Skawiny. Chłodny poranek ogrzewała gorąca atmosfera i motywacja uczestników. Po marszu szybkie rozciąganie i obowiązkowa wizyta w kawiarni Live - Book Cafe. Wydarzenie miało na celu promowanie pieszej formy przemieszczania się.


Przejazd rowerowy „Skawińska Masa Krytyczna” ulicami Skawiny organizowany przez Rowerową Skawinę. Pod okiem policji zebrani pokonali dystans 8,5 km, poruszając się ulicami miasta z wykorzystaniem infrastruktury pieszo-rowerowej. Przejazd zakończył się na skawińskim rynku, gdzie uczestnicy pozowali do wspólnego zdjęcia i losowali gadżety od Ministerstwa Infrastruktury.


Kulminacyjnym wydarzeniem podczas trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności jest Dzień bez Samochodu. Przez cały dzień funkcjonowała darmowa komunikacja miejska zarówno na liniach MPK, jak i w Skawińskiej Komunikacji Gminnej. Za 1 zł można było także podróżować Kolejami Małopolskimi, dzięki biletom zakupionym za pośrednictwem aplikacji IMKA.  


W ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności oraz obchodów Światowego Dnia bez Samochodu, mieszkańcy Skawiny mieli również okazję skorzystać z wyjątkowej atrakcji – przejazdu zabytkową linią S0. Wydarzenie to było możliwe dzięki współpracy ZTP w Krakowie, MPK Kraków, Skawińskiej Komunikacji Gminnej oraz Gminy Skawina. Inicjatywa przyciągnęła uwagę setek osób, w tym zarówno dzieci, seniorów, jak i przechodniów, którzy z ciekawością obserwowali historyczny autobus.


Jedną z największych atrakcji przejazdu były stylizowane bilety, które były dziurkowane specjalnym kasownikiem obsługiwanym przez inicjatora wydarzenia, Konrada Węglarza. To drobne, lecz symboliczne nawiązanie do przeszłości dodało całemu wydarzeniu unikalnego klimatu.


Linia S0 przewiozła tego dnia ponad 500 osób, ciesząc się ogromnym zainteresowaniem. Wiele osób wyraziło nadzieję na częstsze organizowanie takich inicjatyw, podkreślając, jak ważne są tego typu działania w promowaniu zrównoważonej mobilności i zachęcaniu do korzystania z transportu publicznego.


Przez cały tydzień ETM, trwał konkurs Krok po Kroku - wyzwanie chodzenia. Celem konkursu było promowanie aktywności fizycznej, szczególnie chodzenia, jako zrównoważonego środka transportu. Uczestnicy mieli za zadanie zrobić jak najwięcej kroków - jednego dnia lub w całym tygodniu trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności. Pogoda była wprost idealna do tego typu aktywności.


Oficer pieszo-rowerowy prowadzi również działania stałe, takie jak:

  • akcja edukacyjna polegająca na znakowaniu chodników oraz ciągów pieszo-rowerowych hasłem „Jedź prawą, idź prawą”,
  • odnawianie oznakowania poziomego miejsc do parkowania hulajnóg na minuty,
  •  warsztaty dla dzieci, dotyczące bezpiecznego poruszanie się na rowerze.


Dziękujemy wszystkim za pomoc i udział w organizacji tegorocznego Europejskiego Tygodnia Mobilności i zapraszamy za rok! 


Źródło: RS/PSW