Rozpoczynamy lokalną kampanię edukacyjną, której celem jest ochrona młodzieży przed dostępem do alkoholu! Hasła kampanii „Bądź odpowiedzialny – nie sprzedawaj alkoholu osobom niepełnoletnim” oraz „Bądź odpowiedzialny – nie kupuj alkoholu osobom niepełnoletnim” mają przypominać, jak ważna jest odpowiedzialność zarówno sprzedawców, jak i dorosłych mieszkańców gminy.


Organizatorem kampanii realizowanej w okresie od października do połowy grudnia br. w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2024 jest Centrum Usług Społecznych w Skawinie, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Skawinie we współpracy
z partnerami tj. m. innymi Urząd Miasta i Gminy w Skawinie, Komisariat Policji w Skawinie oraz Straż Miejska w Skawinie, Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.

Głównym celem akcji jest zapobieganie dostępowi do alkoholu osobom poniżej 18 roku życia, poprzez edukację zarówno sprzedawców, jak i dorosłych mieszkańców gminy. Kampania ma na celu aktywizację lokalnej społeczności i zbudowanie wspólnego sprzeciwu wobec sprzedaży alkoholu niepełnoletnim oraz ograniczenie jego dostępności w tej grupie wiekowej.

W ramach kampanii odbędzie się szereg inicjatyw:

  • Spotkanie inaugurujące kampanię - z udziałem Burmistrza Miasta i Gminy Skawina, partnerów kampanii oraz sprzedawców napojów alkoholowych, podczas którego wzmocnimy koalicję na rzecz odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu.
  • „Szkoła Odpowiedzialnej Sprzedaży” – szkolenie dla właścicieli i sprzedawców napojów alkoholowych na terenie gminy - które podniesie świadomość prawną i społeczną związaną z odpowiedzialną sprzedażą alkoholu.
  • Kontrole punktów sprzedaży napojów alkoholowych - prowadzone przez uprawnione służby.
  • Dystrybucja materiałów edukacyjnych w sklepach i lokalach gastronomicznych:
    • Plakatów – przypominających o zakazie sprzedaży alkoholu, wyrobów tytoniowych i napojów energetyzujących osobom poniżej 18. roku życia oraz
      o prawie sprzedawcy do żądania dokumentu potwierdzającego wiek kupującego zgodnie z „Ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi” (art. 15 ust. 2).
    • Naklejka na kasę adresowana do klienta - przypominająca o możliwości sprawdzenia wieku w przypadku wątpliwości sprzedawcy.
    • Naklejka na kasę dla sprzedawcy - zawierająca informacje o rocznikach, które mogą legalnie kupić alkohol w poszczególnych latach, ułatwia sprzedawcom szybkie ustalenie, czy klient spełnia kryteria wiekowe, minimalizując ryzyko złamania prawa.
  • Dystrybucja plakatów adresowanych do dorosłych mieszkańców gminy, mających na celu podniesienie świadomości, że dostarczanie alkoholu osobom nieletnim, ułatwianie jego spożycia lub nakłanianie do picia to przestępstwo. Plakat przypomina
    o odpowiedzialności prawnej oraz społecznej. Skierowany jest do tych, którzy mogą nie zdawać sobie sprawy z konsekwencji swojego postępowania.
  • Rozpowszechnianie informacji w wśród sprzedawców o przepisach dotyczących marketingu i reklamy napojów alkoholowych, aby ich działania były zgodne z prawem.
Przygotowane w ramach akcji materiały będą docierać do punktów sprzedaży i podawania napojów alkoholowych, oraz pojawią się w różnych dostępnych miejscach na terenie gminy. Zaproponowane działania, to nie tylko przypomnienie o obowiązujących przepisach i konsekwencjach łamania prawa, ale także zachęta do współpracy i podkreślenia roli, jaką odgrywają sprzedawcy w zapobieganiu dostępowi nieletnim do alkoholu, wyrobów tytoniowych oraz napojów energetyzujących - mówi pracownik CUS.

Wierzymy, że razem możemy ograniczyć dostęp osobom do lat 18 do alkoholu. Ta kampania to nie tylko przypomnienie o przepisach, ale także apel do sprzedawców i mieszkańców, by razem tworzyć bezpieczne środowisko dla młodych ludzi.

Dołącz do nas w tej ważnej inicjatywie! Pamiętajmy – każdy z nas może odegrać kluczową rolę w przeciwdziałaniu dostępowi do alkoholu wśród osób niepełnoletnich.

Materiały do pobrania w załączeniu.




Źródło: CUS