DLA KOGO?

Dla osób, którzy są właścicielami/współwłaścicielami nowego budynku mieszkalnego na dzień składania wniosku o dofinansowanie na pompę ciepła.


CO TO JEST NOWY BUDYNEK?

  • na dzień składania wniosku nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy budynku jednorodzinnego lub nie złożono wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane lub
  • złożono zawiadomienie o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego nie wcześniej niż 01.01.2021 r. lub złożono wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie nie wcześniej niż 01.01.2021 r.

RODZAJE INWESTYCJI OBJĘTYCH DOFINANSOWANIEM:

  • zakup/montaż gruntowych pomp ciepła,
  • zakup/montaż pompy ciepła typu powietrze/powietrze,
  • zakup/montaż pompy ciepła typu powietrze/woda.

Pompy ciepła muszą spełniać w odniesieniu do ogrzewania pomieszczeń wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A++ (dla temperatury zasilania 55°C) na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej.


ILE MOŻNA DOSTAĆ DOFINANSOWANIA?

Wysokość dofinansowania uzależniona będzie od rodzaju zainstalowanej pompy ciepła oraz posiadania przez Wnioskodawcę karty dużej rodziny. Dofinansowanie w formie dotacji wynosi do 30% albo do 45% kosztów kwalifikowanych, nie więcej jednak niż 21 tys. zł na jedną współfinansowaną inwestycję.


WAŻNE! 

Jednym z wymaganych dokumentów przy składaniu wniosku jest Charakterystyka Energetyczna budynku lub Świadectwo Charakterystyki Energetycznej (zawarte w projekcie). W dokumencie tym źródłem ogrzewania musi być pompa ciepła i tym samym wskaźnik EP powinien być wyliczony dla wszystkich urządzeń grzewczych, w tym dla pompy ciepła. Warunkiem jest uzyskanie wartości wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na poziomie maksymalnie 55 kWh/(m² × rok).


BARDZO WAŻNE! W budynku mieszkalnym jednorodzinnym nie może znajdować się (również w okresie trwałości inwestycji) źródło ciepła na paliwo stałe.


Wnioski do programu Moje Ciepło składa się wyłącznie przez Internet na poniższej stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej:

https://mojecieplo.gov.pl/o-programie/.


Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym od 29.04.2022 do 31.12.2026 roku lub do wyczerpania dedykowanej puli środków tj. 600 000 000 zł.


Źródło: Wydział Klimatu