Dzikie zwierzęta uszkodziły Twoje uprawy, działkę? Informujemy, jakie działania może podjąć mieszkaniec w takiej sytuacji. 


Zgodnie z art. 2 ustawy Prawo łowieckie, zwierzęta łowne w stanie wolnym, jako dobro ogólnonarodowe, stanowią własność Skarbu Państwa. Zgodnie z ustawą Prawo łowieckie, dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego jest obowiązany do wynagradzania szkód wyrządzonych:

  • w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny,
  • przy wykonywaniu polowania.


Jak zgłosić szkodę?


Wniosek o szacowanie szkód, w tym ustalenie wysokości odszkodowania, właściciel albo posiadacz gruntów rolnych składa do dzierżawcy, albo zarządcy obwodu łowieckiego.

Na terenie Gminy Skawina obwody łowieckie są dzierżawione i zarządzane przez wymienione poniżej Koła:

  • Obwód nr 65 - Koło Łowieckie "LUTY TUR"
    31-426 Kraków, ul. gen. Ignacego Prądzyńskiego 14/58
  • Obwód nr 66 - Koło Łowieckie "SZARAK"
    32-052 Radziszów,  ul. Podlesie 137
  • Obwód nr 64 - Koło Łowieckie "PONOWA”
    32-082 Kobylany, ul. Jana Pawła II 215
  • Obwód nr 96 - Koło Łowieckie "Mewa"
    34-114 Brzeźnica, ul. Wiślana 7
  • Obwód  nr 102 - Koło Łowieckie „JARZĄBEK”
    34-142 Leńcze 321

Dane kontaktowe do wyżej wymienionych kół znajdują się TUTAJ



Na obszarach niewchodzących w skład obwodów łowieckich za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne odpowiada Skarb Państwa. Czy działka leży w obszarze włączenia łatwo można sprawdzić na mapie obwodów Kół Łowieckich

Odszkodowania wypłaca zarząd województwa ze środków budżetu państwa. Oględzin i szacowania szkód w takich przypadkach dokonują przedstawiciele podmiotów właściwych do wypłaty odszkodowania. Wypłata odszkodowania na terenie Gminy Skawina za szkody w uprawach i płodach rolnych wyrządzonych przez zwierzęta łowne realizuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Szczegóły są dostępne TUTAJ.

Na wojewodzie spoczywa szereg obowiązków w zakresie kontroli nad dzikimi zwierzętami i czuwania nad tym, aby nie wyrządzały one szkód. Obowiązki te są wykonywane przy pomocy Państwowej Straży Łowieckiej. Należą do nich działania mające na celu ochronę zwierzyny, a więc również odseparowanie jej od skupisk ludzkich i ochrona ludzi w takich skupiskach przed zwierzyną (art. 37 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo łowieckie). Ochrona ta – poza zasadami określonymi w przepisach o ochronie przyrody – obejmuje zatem tworzenie warunków bezpiecznego bytowania zwierzyny (art. 9 ust. 1 ustawy Prawo łowieckie). Zwierzęta łowne w stanie wolnym zgodnie z art. 2 ustawy Prawo łowieckie stanowią bowiem własność Skarbu Państwa.


Źródło grafiki: https://pl.freepik.com

Źródło: K-OŚ