W związku z coraz  częstszym zjawiskiem przyjmowania ziemi i gruzu na nieruchomości będące własnością osób fizycznych informujemy, że ziemia i gleba w tym gruz wywiezione poza teren inwestycji posiadają automatycznie status odpadów. 


Jeśli gleba pochodzi z wykopów budowlanych i jest pozbawiona substancji szkodliwych, może być dopuszczona do przyjęcia na działkę osób fizycznych, jednak również w takim przypadku należy pamiętać o istotnych zastrzeżeniach przy takim działaniu.


Co do zasady dopuszczalna maksymalna ilość ziemi / gruzu spoza działki przewieziona na teren osoby fizycznej to 0,2 tony rocznie na m2 (tj. 200 kg / m2) - średnio około 20 - 25 cm na m2 w zależności od rodzaju ziemi / gruzu. Jednocześnie obowiązuje zakaz przyjmowania i wykorzystywania odpadów na terenie działek rolnych.


UWAGA! Przyjęcie mas ziemi i gruzu każdorazowo musi być potwierdzone dokumentami określającymi ilość, rodzaj, pochodzenie odpadów wraz z informacją, że są one wolne od szkodliwych zanieczyszczeń.


WAŻNE! Podniesienie poziomu terenu działki w celu zapobiegania spływu wód gruntowych na teren działki, wyrównanie nierówności terenowych, pozbycie się zastoisk wodnych i zabagnień, lub w celu dowiązania się poziomem do działki sąsiedniej może powodować zmianę stanu wody na gruncie i konsekwencje przewidziane w art. 234 ustawy Prawo wodne. Burmistrz w drodze decyzji, nakazuje właścicielowi gruntu przywrócenie stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom, ustalając termin wykonania tych czynności.


Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Środowiska  z 10 listopada 2015 roku w sprawie listy rodzajów odpadów, które osoby fizyczne lub jednostki niebędące przedsiębiorcami mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne oraz dopuszczalnych metod ich odzysku osoby fizyczne mogą wykorzystać z zachowaniem przepisów odrębnych, w szczególności przepisów Prawa wodnego i Prawa budowlanego do utwardzania powierzchni, między innymi następujące odpady: odpady z betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów (kod: 17 01 01), niezanieczyszczona gleba, ziemia, w tym kamienie (kod: 17 05 04).

W przypadku zgłoszenia do tutejszego Urzędu niezgodnego z przepisami prawa składowania lub magazynowania odpadów, w miejscu na ten cel nieprzeznaczonym, burmistrz działając według właściwości rzeczowej i miejscowej zobowiązany jest w drodze decyzji,  zgodnie z art. 26 ust. 2 ustawy o odpadach, nakazać posiadaczowi tych odpadów ich usunięcie.


Szczegółowe uwarunkowania związane z gospodarką odpadami wynikają z treści ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.


Źródło tekstu: Wydział Klimatu

Źródło zdjęcia: freepik.com