Kreatywność, praca w zespole i rozwiązywanie problemów to współcześnie jedne z najważniejszych kompetencji. Młodzi uczestnicy międzynarodowego programu edukacyjnego Odyseja Umysłu uczą się, jak je rozwijać. Rozwiązują złożone zadania, wykorzystują wiedzę szkolną w praktyce i działają zespołowo. Ponad 2000 uczniów i studentów z całej Polski bierze udział w tegorocznej, 34-tej edycji programu. Efekty pracy 16 grup uczestników można było zobaczyć 1 marca w Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, organizatorem wydarzenia była Fundacja Wyobraź Sobie.
O projekcie
Odyseja Umysłu to międzynarodowy program realizowany w formie konkursu kreatywnego rozwiązywania problemów, od 34 lat obecny w Polsce. Celem inicjatywy jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Uczestnicy pracują w kilkuosobowych zespołach (od 5 do 7 osób), przez kilka miesięcy rozwiązując wybrane przez siebie zadanie pod okiem wyszkolonego trenera. W tym roku uczestnicy pracują m.in. nad innowacyjnymi pojazdami, wykonującymi różne zadania, projektują i wykonują zwierzątka-roboty, autorskie przedstawienia z motywami literackimi, ultralekkie struktury z drewna balsa zdolne udźwignąć znaczne obciążenia, a także zabawne spektakle o nieznanych cywilizacjach i gwiazdach.
Każda drużyna decyduje się na jeden z pięciu, co roku innych problemów o charakterze projektowym. Nawiązują one do różnych talentów czy zainteresowań i wymagają zastosowania wiedzy w praktyce. Swoje rozwiązanie zespoły przedstawiają w formie kilkuminutowej prezentacji scenicznej na konkursie, poddając efekty pracy ocenie sędziów. – mówi Wojciech Radziwiłowicz z Fundacji Odyssey of the Mind Polska.
Odyseusze mierzą się również z tzw. Problemami Spontanicznymi. Są one tajne do ostatniej chwili, wymagają myślenia na zawołanie, improwizacji, znakomitej współpracy oraz radzenia sobie z niedoborem zasobów i stresem. Współzawodnictwo między drużynami odbywa się w czterech grupach wiekowych (od szkół podstawowych po uczelnie wyższe) w ramach wybranych zadań konkursowych. Dzięki uzyskanej informacji zwrotnej, uczestnicy mogą wyciągać wnioski i się doskonalić – dodaje Wojciech Radziwiłowicz
Wszechstronny rozwój
Odyseja to doświadczenie, które wyzwala w nas to, co najlepsze, choć niekoniecznie rozpoznane. – wspomina Paweł, absolwent Odysei Umysłu. Rozwój widzą też rodzice. Mama Kamila, który kilka lat temu brał udział w konkursie zwraca uwagę na to, że nie trzeba mieć nadzwyczajnych zdolności, by skorzystać z tego, co daje program. Także uczniowie, którzy nie mają osiągnięć w nauce, nagle mogą odnaleźć swoje miejsce w klasie, właśnie dlatego, że odnaleźli się w Odysei Umysłu. – wspomina. Jej syn ostatecznie wraz ze swoim zespołem zdobył tytuł Mistrzów Świata podczas Finałów Odysei Umysłu w USA. Podczas przygotowań i konkursów młodzi ludzie wspólnie rozwijają kompetencje kluczowe w ich przyszłości: umiejętności związane z pracą w zespole, praktycznym łączeniem wiedzy z różnych dziedzin i niestandardowym rozwiązywaniem problemów. Uczą się tolerancji dla odmiennych pomysłów, podejmują inicjatywę i ryzyko, eksperymentują, a do tego świetnie się bawią. Dlatego na medalach, które po występie otrzymują wszyscy uczestnicy widnieje hasło: „W Odysei Umysłu każdy jest zwycięzcą”.
Bardzo ważnym założeniem programu jest samodzielna praca uczestników. Młodzi ludzie każdy element swojego rozwiązania wymyślają i wykonują bez pomocy nikogo z zewnątrz. Największą korzyść daje im osobiste doświadczenie oraz możliwość uczenia się na próbach i błędach. – mówi Aneta Rokicka koordynator Finałów Regionalnych w Skawinie.
Finał Regionalny Odysei Umysłu w Skawinie i co dalej
W Finale Regionalnym w Skawinie wzięło udział ponad 100 młodych ludzi w 16 drużynach, reprezentujących szkoły i placówki edukacyjne z całego województwa małopolskiego oraz świętokrzyskiego. W tym roku konkurs lokalny odbył się 1 marca br. w Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Finał Regionalny Fundacja Wyobraź sobie zrealizowała przy wsparciu Gminy Skawina a patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Norbert Rzepisko.
- Inicjatywy takie jak ta dają młodzieży przestrzeń do twórczej nauki. Nasza gmina jest miejscem, które stawia na rozwój, realizację nowatorskich projektów dlatego nieustannie tworzymy warunki do rozwoju pasji oraz kreatywności młodych ludzi. - powiedział Tomasz Ożóg zastępca burmistrza Skawiny ds. rozwoju.
Podobne konkursy odbyły się także w 10 innych miastach: w Poznaniu, Warszawie, Trzebnicy, Białymstoku, Opolu, Lublinie, Gdańsku, Gdyni, Sosnowcu i Łodzi. Wyłonione podczas Finałów Regionalnych drużyny, które osiągnęły najlepsze wyniki, awansowały do Finału Ogólnopolskiego. Wydarzenie potrwa dwa pełne dni (5-6 kwietnia 2025) i odbędzie się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym oraz w hali Gdynia Arena w Gdyni. Weźmie w nim udział ponad 350 zespołów (ok. 4 tys. osób) z całego kraju. Drużyny, które zajmą I i II miejsca będą mogły reprezentować Polskę podczas Finałów Światowych w Stanach Zjednoczonych. Od 21 lat program jest realizowany pod patronatem Ministrów Edukacji. Także tegoroczna edycja objęta została patronatem honorowym Minister Edukacji, Barbary Nowackiej.
Więcej informacji o Odysei Umysłu na stronie: www.odyseja.org a o Fundacji Wyobraź sobie na stronie www.wyorbazsobie.org.pl