Czas na kolejny etap projektu „Cztery pory roku w ekogminie – Skawinie” - LATO. Ta część została poświęcona tematyce związanej z oszczędzaniem wody oraz ochroną zasobów wodnych.

Żyjemy na błękitnej planecie, ponieważ tak często określa się Ziemię. Czy oznacza to, że mamy nieograniczony dostęp do wody? Nic bardziej mylnego! Aż 97% światowych zasobów to woda słona, która jest niezdatna do picia dla ludzi i większości zwierząt. Woda słodka, którą możemy wykorzystywać i spożywać stanowi zaledwie niecały 1%, a pozostała część zmagazynowana jest w lodowcach oraz lodach Arktyki i Antarktyki. Oznacza to, że zasoby wody pitnej na świecie są ograniczone i ciągle się kurczą w wyniku m.in. działalności człowieka w dziedzinie przemysłu, rolnictwa czy po prostu przez zużycie wody w naszych gospodarstwach domowych. Do tego wszystkiego dochodzą zmiany klimatyczne wywołane działaniami ludzi, które również negatywnie wpływają na środowisko.

Ciekawostka z raportu GUS „Ochrona Środowiska 2022”:

„Polska zaliczana jest do krajów ubogich w zasoby wodne. Przeciętne zasoby wód w Polsce wynoszą ok. 60 mld m3, a w porach suchych ten poziom może spaść nawet poniżej 40 mld m3. Największe zasoby wód w krajach Unii Europejskiej (w wartościach bezwzględnych) posiadają Francja, Szwecja i Niemcy, posiadające odpowiednio: 206 mld m3, 196 mld m3, 188 mld m3. Zasoby wód powierzchniowych w Polsce cechuje duża zmienność czasowa i terytorialna, co powoduje okresowe nadmiary i deficyty wody w rzekach. Zbiorniki retencyjne charakteryzują się małą pojemnością, która łącznie nie przekracza 6% objętości odpływu rocznego wód z obszaru kraju, co nie zapewnia dostatecznej ochrony przed okresowymi nadmiarami lub deficytami wody. Efektem tego jest występowanie trudności w zaopatrzeniu w wodę w niektórych rejonach kraju. W szczególności na południu Polski wodochłonny przemysł i rozwój procesów demograficznych oraz specyficzne warunki geograficzne i hydrograficzne, powodują występowanie deficytów wody. Również w południowych obszarach kraju występuje znaczna zmienność przepływu wód w rzekach w czasie silnych opadów deszczu oraz przemieszczanie się zmasowanych ilości wód powodziowych stanowiących m.in. spływy z terenów górskich.”

Czy my, jako mieszkańcy tej planety możemy coś zrobić, żeby chronić zasoby wodne? Oczywiście! Należy zacząć od drobnych działań w codziennym życiu, które mogą dać efekty na większą skalę.

1. Myjesz zęby? Zakręć wodę podczas szczotkowania.
  2. Płuczesz usta po umyciu zębów? Nalej wodę do szklanki.
  3. Bierzesz prysznic? Zakręć wodę podczas namydlania się i mycia głowy.
  4. Bierzesz kąpiel? Nie nalewaj wody do pełna.
  5. Myjesz ręce? Po zmoczeniu rąk namydlaj je przy wyłączonej wodzie.
  6. Robisz pranie? Wstawiaj pralkę zawsze, kiedy jest pełna ubrań.
  7. Myjesz warzywa i owoce? Płucz je w zlewie lub garnku napełnionym wodą.
  8. Używasz zmywarki? Wstawiaj pranie, kiedy jest pełna naczyń.
  9. Myjesz auto? Korzystaj z wody wlanej do wiadra.
  10. Podlewasz ogród? Użyj wody ze zbiorników na deszczówkę.

To zaledwie kilka działań, które możesz wykorzystać we własnym domu. Najważniejsze, żeby każdy z nas zastanowił się co może zrobić, żeby oszczędzać wodę i wprowadził dobre nawyki do codziennych czynności. Pamiętaj! To od nas zależy przyszłość naszej planety!

Projekt „Cztery pory roku w ekogminie – Skawinie” jest współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło: OŚ