Czas na kolejny etap projektu „Cztery pory roku w ekogminie – Skawinie” - LATO. Ta część została poświęcona tematyce związanej z oszczędzaniem wody oraz ochroną zasobów wodnych.
Żyjemy na błękitnej planecie, ponieważ tak często określa się Ziemię. Czy oznacza to, że mamy nieograniczony dostęp do wody? Nic bardziej mylnego! Aż 97% światowych zasobów to woda słona, która jest niezdatna do picia dla ludzi i większości zwierząt. Woda słodka, którą możemy wykorzystywać i spożywać stanowi zaledwie niecały 1%, a pozostała część zmagazynowana jest w lodowcach oraz lodach Arktyki i Antarktyki. Oznacza to, że zasoby wody pitnej na świecie są ograniczone i ciągle się kurczą w wyniku m.in. działalności człowieka w dziedzinie przemysłu, rolnictwa czy po prostu przez zużycie wody w naszych gospodarstwach domowych. Do tego wszystkiego dochodzą zmiany klimatyczne wywołane działaniami ludzi, które również negatywnie wpływają na środowisko.
Ciekawostka z raportu GUS „Ochrona Środowiska 2022”:
„Polska zaliczana jest do krajów ubogich w zasoby wodne. Przeciętne zasoby wód w Polsce wynoszą ok. 60 mld m3, a w porach suchych ten poziom może spaść nawet poniżej 40 mld m3. Największe zasoby wód w krajach Unii Europejskiej (w wartościach bezwzględnych) posiadają Francja, Szwecja i Niemcy, posiadające odpowiednio: 206 mld m3, 196 mld m3, 188 mld m3. Zasoby wód powierzchniowych w Polsce cechuje duża zmienność czasowa i terytorialna, co powoduje okresowe nadmiary i deficyty wody w rzekach. Zbiorniki retencyjne charakteryzują się małą pojemnością, która łącznie nie przekracza 6% objętości odpływu rocznego wód z obszaru kraju, co nie zapewnia dostatecznej ochrony przed okresowymi nadmiarami lub deficytami wody. Efektem tego jest występowanie trudności w zaopatrzeniu w wodę w niektórych rejonach kraju. W szczególności na południu Polski wodochłonny przemysł i rozwój procesów demograficznych oraz specyficzne warunki geograficzne i hydrograficzne, powodują występowanie deficytów wody. Również w południowych obszarach kraju występuje znaczna zmienność przepływu wód w rzekach w czasie silnych opadów deszczu oraz przemieszczanie się zmasowanych ilości wód powodziowych stanowiących m.in. spływy z terenów górskich.”
Czy my, jako mieszkańcy tej planety możemy coś zrobić, żeby chronić zasoby wodne? Oczywiście! Należy zacząć od drobnych działań w codziennym życiu, które mogą dać efekty na większą skalę.
- Myjesz zęby? Zakręć wodę podczas szczotkowania.
- Płuczesz usta po umyciu zębów? Nalej wodę do szklanki.
- Bierzesz prysznic? Zakręć wodę podczas namydlania się i mycia głowy.
- Bierzesz kąpiel? Nie nalewaj wody do pełna.
- Myjesz ręce? Po zmoczeniu rąk namydlaj je przy wyłączonej wodzie.
- Robisz pranie? Wstawiaj pralkę zawsze, kiedy jest pełna ubrań.
- Myjesz warzywa i owoce? Płucz je w zlewie lub garnku napełnionym wodą.
- Używasz zmywarki? Wstawiaj pranie, kiedy jest pełna naczyń.
- Myjesz auto? Korzystaj z wody wlanej do wiadra.
- Podlewasz ogród? Użyj wody ze zbiorników na deszczówkę.
To zaledwie kilka działań, które możesz wykorzystać we własnym domu. Najważniejsze, żeby każdy z nas zastanowił się co może zrobić, żeby oszczędzać wodę i wprowadził dobre nawyki do codziennych czynności. Pamiętaj! To od nas zależy przyszłość naszej planety!
Projekt „Cztery pory roku w ekogminie – Skawinie” jest współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Źródło: OŚ