Ponad 600 osób i około 1300 szt. rozdanych roślin. Dziękujemy, że kolejny raz tak licznie przybyliście na akcję „Wymień odpad na sadzonkę i roślinę oczyszczającą powietrze”, która realizowana była w ramach projektu „Cztery pory roku w ekogminie – Skawinie” współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Akcja obyła się 16 września 2023 roku na terenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Skawinie (PSZOK), 32-050 Skawina, ul. gen. Emila Fieldorfa „Nila” 8.

Podczas tegorocznej edycji mieszkańcy gminy Skawina, za przyniesione odpady otrzymywali krzewy takie jak: tawuła goldmund, wrzos, irga, pęcherznica, lawenda, rozchodnik, borówka amerykańska, drzewa owocowe, a także rośliny oczyszczające powietrze – coffea oraz ficus elastica. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, odwiedziło ponad 600 osób, a pierwsze z nich tradycyjnie ustawiły się już po godzinie 7 rano.
- Dla naszych najmłodszych uczestników przygotowaliśmy warsztaty zero waste oraz grę edukacyjną dotyczącą segregacji odpadów, nad przebiegiem których czuwali edukatorzy. Dodatkowo dzieci mogły pomalować twarz. Wszyscy aktywni uczestniczy otrzymywali gadżety ekologiczne. Mieszkańcy naszej Gminy wzięli udział w pokazie kompostowania, dowiedzieli się jak założyć swój kompostownik, pytali również naszego eksperta o rady dotyczące różnych sytuacji związanych z kompostowaniem, co skutkowało ciekawymi, merytorycznymi dyskusjami w tym temacie. Mogli również otrzymać próbkę aktywatora kompostu. - mówi Agnieszka Chmielarczyk z Wydziału Ochrony Środowiska.
Uczestnicy konkursu „Pokaż swój kompostownik!” otrzymali drobne gadżety ekologiczne. Dziękujemy, że tak licznie dbacie o środowisko naturalne i kompostujecie odpady!
Podczas akcji przygotowaliśmy również stanowisko projektu „Rozbzzzykane dzieciaki w Gminie Skawina”, współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Każdy uczestnik mógł wziąć udział w warsztatach pszczelarskich, skosztować miodów, poznać rośliny miododajne, a przede wszystkim zobaczyć na żywo pszczoły na ramce pszczelej.

Około 120 osób na akcję przybyło na rowerach lub hulajnogach w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. Dla mieszkańców, którzy przyjechali tymi środkami transportu przygotowano osobną kolejkę. Każda osoba otrzymała również drobny upominek związany z promocją mobilności.

Łącznie udało się zebrać 1120 kg odpadów: 
  • • 40 kg puszek aluminiowych 
  • • 260 kg zużytych baterii 
  • • 680 kg zużytego sprzętu RTV i elektronicznego 
  • • 140 kg makulatury 
Celem naszej akcji było szerzenie wiedzy o idei zero waste, prawidłowej gospodarce odpadami komunalnymi, promocja zasad właściwej segregacji odpadów, promowanie kompostowania odpadów na swojej nieruchomości, kształtowanie postaw i budowanie świadomości ekologicznej mieszkańców Gminy Skawina, w tym najmłodszych dzieci oraz dotarcie z informacją dotyczącą zalet kompostowania do jak największej grupy mieszkańców Gminy Skawina. 
PSZOK w Skawinie jest czynny codziennie (z wyjątkiem świąt i dni wolnych od pracy):  
•    od poniedziałku do piątku w godzinach od  10:00-17:30;
•    w soboty w godzinach od 7:30-15:00. 

Odpady są przyjmowane wg regulaminu 

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za tak liczny udział w akcji i cierpliwość! 


Pamiętajmy! Wyselekcjonowane odpady stanowią wartościowe surowce wtórne, które po przetworzeniu zyskają „drugie życie” w takiej samej lub zupełnie innej postaci. Dzięki temu oszczędzamy zasoby przyrody, energię oraz zmniejszamy ilość odpadów wywożonych na wysypiska śmieci. Kompostowanie odpadów jest naturalnym sposobem na pozbycie się odpadów zielonych oraz bioodpadów i uzyskanie świetnego surowca do uprawy roślin.

Wydarzenie organizowane było w ramach projektu „Cztery pory roku w ekogminie – Skawinie”, współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.