Czym jest macierzyństwo? To rola, która wymaga wielu poświęceń i ciągłego podejmowania trudnych decyzji. Nagrodą jest jednak najpiękniejsza - radość, możliwość uczestnictwa i wpływania na kształtowanie się życia drugiego człowieka. Wystawa „Macierzyństwo” Joanny Machejek maluje macierzyńską drogę na płótnie, prowadząc za rękę nie tylko rodzica, ale także każdego z nas.
Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy, który odbędzie się już 25 maja 2025 o godzinie 17:00 w sali antycznej kawiarni Live-Book Cafe.
Czas ekspozycji wystawy 23 maja - 8 sierpnia 2025.
O wystawie
Macierzyństwo to bardzo ważny etap w życiu każdej kobiety, której dane jest posiadanie dziecka. Od momentu poczęcia i narodzin jej świat zmienia się nieodwracalnie. To niezwykłe przeżycie, które jest doświadczeniem jedynie kobiet. Macierzyństwo wiąże się z ogromną miłością i bliskością, ale również lękiem, niepokojem, frustracją – bo mamą zostaje się na zawsze.
Na wystawie zostały zaprezentowane prace w różnej technice, ale każda z nich wyraża emocje, które towarzyszyły autorce podczas ich tworzenia. Prace nie są ani ponumerowane, ani nie posiadają indywidualnych tytułów – łączy je wspólny temat. Autorka w ten sposób chce zaproponować możliwość odnalezienia własnych emocji związanych z tematem przewodnim wystawy i chociaż macierzyństwo to domena kobiet – bez mężczyzn nie miałoby swojego pełnego wymiaru.
O Autorce
Joanna, Maria Machejek (lat 56) - mieszka i pracuje w Krakowie.
Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, Wydziału Nauk o Zdrowiu. W poszukiwaniu własnej ścieżki kontynuowała edukację na kilku uczelniach, żeby w końcu, w 2021 roku ukończyć studia na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na Wydziale Malarstwa. Zawodowo zajmuje się obsługą projektów naukowych (od strony administracyjnej) na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum. Prywatnie jest żoną i mamą dwójki dorosłych już dzieci. Jej przygoda z malarstwem miała początek w dzieciństwie, gdy dostała w prezencie zestaw olejnych farb. Pierwsze obrazy były o tematyce sakralnej, dlatego w życiu dorosłym postanowiła zgłębić ten rodzaj sztuki. Zaowocowało to w 2010 roku rozpoczęciem kształcenia na licznych warsztatach ikonopisania w kilku krakowskich pracowniach. Niezbędnym krokiem w rozwoju był udział w kursie rysunku i akwareli pod okiem świetniej akwarelistki Pani Ewy Gadnickiej-Włodarczyk, u której przygotowała prace do egzaminu wstępnego na ASP. Studia na Akademii pozwoliły jej zrozumieć, że ma skrzydła – tylko żeby się unieść musi je rozwinąć. Jak sama mówi o sobie: jest wieczną studentką.
Zapraszamy!
Źródło: MPB