Bezpieczeństwo i znajomość zasad poruszania się rowerem w przestrzeni drogowej jest dla nas bardzo ważna. Wraz z dyrektorami szkół, w ścisłej współpracy ze Strażą Miejską, każdego roku w maju uczniowie, przygotowani wcześniej przez nauczyciela techniki, zdają na kartę rowerową. W 2022 roku dla 599 uczniów przeprowadzono egzamin na miasteczku komunikacyjnym przy Szkole Podstawowej nr 6 w Skawinie. W ubiegłym roku doposażyliśmy miasteczko w 8 nowych rowerów. W piątek 26 maja obserwowaliśmy zmagania jednej z grup.


Karta Rowerowa w praktyce

Egzamin praktyczny i teoretyczny przeprowadza nauczyciel techniki, posiadający uprawnienia egzaminatora. Obecny podczas zajęć strażnik miejski Tomasz Morawa pomaga egzaminatorowi ale przede wszystkim wspiera uczniów i przypomina wszystko to, co wcześniej ćwiczyli podczas zajęć na miasteczku.

- Staramy się, o ile pogoda nam na to pozwala, jak najwięcej zajęć prowadzić na miasteczku. Zależy nam na tym, żeby uczniowie podczas egzaminu znali dobrze to miejsce i nie stresowali się. Dlatego spotykamy się i ćwiczymy, oswajamy stres - mówi Tomasz Morawa strażnik prowadzący działania edukacyjne z BRD. Przepisy mówią jasno - dzieci i młodzież między 10 a 18 rokiem życia by legalnie jeździć po drogach publicznych, czyli również wszystkich drogach dla rowerów musi posiadać kartę rowerową. - dodaje


O kartę rowerową mogą się ubiegać uczniowie, którzy ukończyli 10 rok życia. Kartę rowerową mogą wydać 3 organy:

  • Dyrektor szkoły - w przypadku, gdy dziecko jest uczniem szkoły podstawowej i posiada zgodę rodzica lub opiekuna.
  • Dyrektor wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego - jeżeli dziecko ukończyło szkołę podstawową.
  • Przedsiębiorca prowadzący ośrodek szkolenia kierowców, w przypadku gdy posiada specjalne poświadczenie potwierdzające spełnienie przez niego dodatkowych wymagań - jeżeli dziecko ukończyło szkołę podstawową. 
*Karta rowerowa wydawana przez dyrektora szkoły jest nieodpłatna. W pozostałych przypadkach oczywiście mogą zostać pobrane dodatkowe opłaty.


Egzamin na kartę rowerową

Warunkiem otrzymania karty rowerowej jest zdanie egzaminu składającego się z części teoretycznej i praktycznej. Egzamin teoretyczny składa się z 25 pytań z trzema wariantami odpowiedzi A, B i C. Egzamin teoretyczny trwa około 35 minut. Aby zaliczyć egzamin teoretyczny, należy poprawnie odpowiedzieć na co najmniej 20 pytań. Po zaliczeniu egzaminu teoretycznego, dziecko może przystąpić do egzaminu praktycznego. Egzamin praktyczny odbywa się na placu manewrowym. Do zaliczenia egzaminu konieczne jest zaliczenie 90% manewrów m.in. skręcanie w lewo i w prawo z wyciągniętą ręką, jazda między dwoma liniami, slalom, zatrzymanie się w oznaczonym miejscu. Od momentu zdania egzaminu uczennica/uczeń może już samodzielnie poruszać się rowerem.


Źródło: SM/PSW