Gubałówka w prezentowanym projekcie utrzymuje dotychczasowy charakter ośrodka kulturalno-rekreacyjnego, którego program jest harmonijnie rozwinięty w ramach całościowej koncepcji „Parku Gubałówka 2040”. W środę, 10 maja zespół projektowy zaprezentował i omówił szczegóły koncepcji „Park Gubałówka 2040”. Projekt jest efektem warsztatów z mieszkańcami i uwzględnia ich liczne pomysły, wychodzi daleko poza teren obecnej Gubałówki obejmując obszar 18 ha. Wskazuje zagrożenia: teren z osuwiskiem i licznymi sieciami (wysokie napięcie, sieć gazowa) i propozycje ich rozwiązań.
Koncepcja nazwana „Park Gubałówka 2040” mówi o tym, że teren ten powinien stać się elementem sieci przestrzeni publicznych i zielonych Skawiny o charakterze rekreacyjnym, integrując centrum miasta z obszarami położonymi na południe od centrum.
Na pierwszym etapie prac w licznych spotkaniach, które za nami (z Działkowcami odbyły się trzy, kolejne z przedstawicielami Centrum Zakupowego Jan, Lidl i Biedronka czyli dużymi sklepami zlokalizowanymi przy ul. Radziszowskiej, dysponującymi powierzchnią parkingową) omawiano wiele trudnych ale ważnych kwestii m.in.: stref komunikacji z Gubałówką czy miejsc postojowych. W koncepcji zaznaczono bardzo wyraźnie, że Ogródki Działkowe powinny zachować obecny sposób użytkowania do czasu, kiedy ich obecni lub kolejni użytkownicy będą otwarci na inne formy upraw miejskich.
Na pytania mieszkańców odpowiadali autorzy koncepcji oraz Tomasz Ożóg z-ca burmistrza Skawiny wyjaśniając dalszą procedurę:
- Od 9 maja, przez 3 tygodnie,prowadzimy konsultacje społeczne tej koncepcji. Udział mieszkańców jest dla nas bardzo ważny, i nie wyobrażam sobie byśmy bez partycypacji społecznej mogli tak ważne projekty realizować. Projekt, który zobaczyliśmy wpisuje się w najważniejszy dokument jakim dysponuje nasza gmina czyli „Strategię Rozwoju Gminy Skawina na lata 2012-2030”. Kolejnym krokiem będzie przedłożenie koncepcji Radzie Miejskiej. Po uzyskania przychylności Rady, rozpoczniemy proces projektowania. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że etap ten trwa od 12 do 36 miesięcy w przypadku trudnych inwestycji. Dysponując dokumentacją jesteśmy w stanie ubiegać się o środki zewnętrzne. Oczywiście koncepcja nie tylko mówi o dużych inwestycjach, które wymagają czasu i sporych nakładów finansowych, ale wskazuje też wiele drobnych zmian i usprawnień, które będziemy starać się wprowadzać sukcesywnie. - mówił Tomsz Ożóg
Jak wskazano realizacja całości „Parku Gubałówka 2040” zakłada etapowanie inwestycji:
- Etap 1 dotyczy kluczowego obszaru obecnego OKR Gubałówka (G1) i połączenia w stronę ul. Dębca oraz przejścia (P1) przez ogrody działkowe obok Domu Działkowca i trawersem na wzgórze Gubałówki.
- Etap 2 to kolejne lub równoległe działania, które powinny dotyczyć zagospodarowania terenu Gubałówka 2 (G2) i połączenia pieszo-rowerowego w stronę Błoń.
- Etap 3 – Park Rekreacji – można stopniowo realizować w czasie bardziej odległym. Dla jego realizacji konieczne jest zapewnienie dostępności od strony ul. Radziszowskiej przez działkę ZWiK. Na obszarze Parku Rekreacji należy umożliwić użytkownikom wykorzystywanie bardziej naturalnych ścieżek pieszych i rowerowych oraz korzystanie z różnicy wzniesień dla aktywności zimowych oraz terenowych tras rowerowych MTB. Wskazane jest również pozyskanie inwestorów zainteresowanych budową niewielkiego wyciągu, rynien zjazdowych, ew. parku linowego.
Zachęcamy Państwa do uważnej lektury koncepcji i składania uwag w procesie konsultacji, szczegóły TUTAJ
Źródło: RS/PSW