Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Honorowego Obywatela Skawiny Pana Włodzimierza Galacińkiego, odznaczonego również tytułem Zasłużony dla Skawiny za wieloletnią działalność na rzecz drugiego człowieka. Prezesa skawińskiego Koła HDK PCK w latach 1973-2021, od "zawsze" promującego krwiodawstwo, zwłaszcza wśród młodzieży szkół średnich, organizatora setek akcji donacji w Skawinie. Pogodny, uśmiechnięty, oddany i zaangażowany. Takim będziemy Pana pamiętać - dziękujemy!


Ostatnie pożegnanie śp. Włodzimierza Galacińskiego odbędzie się 14 grudnia (czwartek) o godz.: 12:00, w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Skawinie. Po mszy nastąpi przejście konduktu żałobnego na cmentarz parafialny i odprowadzenie zmarłego do miejsca oczekiwania na zmartwychwstanie. 

Panie Włodzimierzu zaszczytem było Pana znać. Dziękuję Panu za każdą kroplę krwi ofiarowaną bliźniemu. Zawsze miał Pan Skawinę w sercu. Widocznie Pan Bóg potrzebował honorowego krwiodawcy. Zawsze będę miło wspominał nasze spotkania. Skawinianie będą Ci zawsze wdzięczni. Pogrążonej w żalu Rodzinie składam głębokie kondolencje. Cześć Jego pamięci. - Norbert Rzepisko burmistrz Miasta i Gminy Skawina.



Włodzimierz GALACIŃSKI

Urodzony 3 września 1935 roku, zmarł 29 listopada 2023 r.
Ojciec Teofil Galaciński był pracownikiem Szamotowni, a matka Michalina z domu Pęcak zajmowała się domem i wychowywaniem dzieci jak większość kobiet w tym czasie. Był trzecim dzieckiem w rodzinie po urodzonych wcześniej siostrach – Wilhelminie i Izabeli. Szkołę Podstawową i Zawodową ukończył w Skawinie, a po ukończeniu Szkoły Zawodowej podjął pracę w Skawińskich Zakładach Koncentratów Spożywczych. W roku 1954 rozpoczął pracę w uruchomionej w tym roku Hucie Aluminium w Skawinie, w której przepracował 27 lat t.j do chwili zaprzestania produkcji aluminium przez wydział elektrolizy. Początkowo pracował na wydziale elektrolizy, a od roku 1965 jako kontroler w wydziale Kontroli Jakości. Z polskim Czerwonym Krzyżem związany jest od roku 1954. W roku 1968 po raz pierwszy oddał honorowo krew w punkcie krwiodawstwa przy ulicy Kopernika w Krakowie i od tej chwili związał się na stałe z tym ruchem. Zaangażowany w ideę honorowego krwiodawstwa, wraz z innymi pasjonatami tego ruchu w latach siedemdziesiątych zakłada Klub Honorowych Dawców Krwi przy Hucie Aluminium w Skawinie. Przez wiele lat pełnił funkcję prezesa Zarządu Klubu. Od 1985 roku pełni funkcję przewodniczącego Rady Rejonowej Honorowego Krwiodawstwa w Skawinie. W latach 1991 do roku 2001 pełnił funkcję przewodniczącego Małopolskiej Rady Okręgowej Honorowego Krwiodawstwa w Krakowie i członka Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża.

W całym okresie swojej działalności zorganizował kilkaset akcji pobierania krwi współpracując z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. W celu pozyskania nowych dawców krwi utrzymywał ścisły kontakt ze szkołami średnimi, w młodzieży widział potencjalnych honorowych dawców krwi. Od roku 1985 wraz z innymi członkami Rejonowej Rady Honorowego Krwiodawstwa zorganizował konkursu wiedzy o historii i działalności Polskiego i Międzynarodowego Czerwonego Krzyża dla młodzieży. Za wieloletnie zaangażowanie na rzecz honorowego krwiodawstwa został nagrodzony wieloma wyróżnieniami Polskiego Czerwonego Krzyża i odznaczeniami państwowymi.



Zasłużony Honorowy Dawca Krwi:
  • stopnia trzeciego 1981 r.
  • stopnia drugiego 1984 r.
  • stopnia pierwszego 1987 r.
Odznaka Honorowa Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża:
  • trzeciego st. 1985 r.
  • drugiego st. 1991 r.
  • pierwszego st. 1998 r.
W roku 1998 z okazji  zorganizowanego  trzydziestolecia Honorowego Krwiodawstwa w Polsce otrzymał wysokie Wyróżnienie Honorowe KRYSZTAŁOWE SERCE.

W dowód uznania za wieloletnią działalność został odznaczony:
  • Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1983 r.
  • Krzyżem Oficerski Orderu Odrodzenia Polski w 2004 r.
  • 4 czerwca 1991 r. otrzymał tytuł honorowy „Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.
  • Wyróżniony został również Srebrną Odznaką za Zasługi dla Ziemi Krakowskiej i  Odznaką Za Pracę Społeczną dla Miasta Krakowa.
  • 30 grudnia 2008 r. odznaczony Honorowym tytułem „Zasłużony dla Skawiny”.
  • 23 lutego 2022 r. odznaczony tytułem Honorowego Obywatela Skawiny.

Wieczne odpoczywanie, racz mu dać Panie.


Przemówienie Włodzimierza Galacińskiego z okazji 50-lecia Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK Koło w Skawinie:


Szanowne Krwiodawczynie,
S
zanowni Krwiodawcy, 
zaproszeni na dzisiejsze spotkanie Honorowi goście.

Z żalem stwierdzam, że nie mogę osobiście uczestniczyć w dzisiejszej uroczystości, ale tak jak przez pięćdziesiąt lat jestem sercem razem z wami. Nigdy nie sądziłem, że mogę doczekać tej rocznicy, bo kiedy w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecie żarzyła się tyko iskierka krwiodawstwa na terenie Skawiny to płonie ona po dzień dzisiejszy ze wzmocnioną energią.

Jestem dumny z faktu, że mogłem przez pół wieku współpracować z tak wspaniałymi ludźmi, ludźmi, którzy są skłonni poświęcić cząstkę siebie, by ratować zdrowie lub życie drugiego człowieka. W czasie naszej aktywnej działalności w naszych klubach zarejestrowaliśmy kilka tysięcy dawców krwi, a oddanie przez nich około 17.000 litrów krwi mówi samo za siebie. Za swą wspaniałą postawę wiele krwiodawczyń i krwiodawców zostało wyróżnionych odznaczeniami państwowymi - wyróżnieniami czerwonokrzyskimi -medalami okolicznościowymi i podziękowaniami.

Ze swej strony pragnę wszystkim oddającym krew serdecznie podziękować za cegiełkę jaką włożyliście w funkcjonowanie naszego klubu. Składam również serdeczne podziękowania tym wszystkim, którzy w miarę swoich możliwości służyli nam wielką pomocą. Składam wszystkim wyróżnionym i odznaczonym wyrazy uznania i podziękowania za dotychczasowe zaangażowanie w akcję promocji honorowego krwiodawstwa a Zarządowi klubu życzę Wielu Udanych Akcji.


Włodzimierz Galaciński, Skawina 17.11.2023 r. 

Źrodło: PSW