31 marca kończy się 4-letni projekt Eko Team. Jego celem było zorganizowanie sieci ekodoradców działających na terenie Metropolii Krakowskiej. Ich głównym zadaniem było aktywne wsparcie mieszkańców w realizacji inwestycji wymiany nieekologicznych źródeł ciepła,  termomodernizacji budynków i instalacji odnawialnych źródeł energii. Projekt był efektem długofalowej polityki gmin członkowskich Stowarzyszenia w dziedzinie poprawy jakości powietrza.


Podsumowanie projektu w materiale filmowym: 





Działania gmin Metropolii Krakowskiej w celu poprawy jakości powietrza 
W wyniku realizacji projektu EKO TEAM, dzięki systematycznej i rzetelnej pracy 44 ekodoradców oraz zaangażowaniu mieszkańców zrealizowano szereg działań służących poprawie jakości powietrza. – Dzięki współpracy na partnerskich zasadach, zrozumieniu i wzajemnej otwartości w gminach Metropolii Krakowskiej wymieniono ponad 7 600 źródeł ciepła, które nie spełniały norm i stanowiły zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców – mówi Krzysztof Wołos, Wójt Gminy Wielka Wieś, Przewodniczący Komisji Stowarzyszenia Metropolia Krakowska ds. środowiska i przestrzeni. Do efektów pracy ekodoradców zaliczyć można także wsparcie w realizacji niemal 1 700 termomodernizacji budynków oraz ponad 4 000 inwestycji w odnawialne źródła energii. Na mocy umowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, gminy Metropolii Krakowskiej zrealizowały inwestycje przyczyniające się do poprawy jakości powietrza o sumarycznej wartości ponad 48 mln euro.
- Przystępując do realizacji projektu Eko Team w 2020 r. zobowiązaliśmy do realizacji określonych działań. Dzięki zaangażowaniu naszego zespołu ekodoradców efekty przerosły nasze zamierzenia. W przeciągu 4 lat w naszej gminie mieszkańcy przy wsparciu ekodoradców zrealizowali 1276 wymian źródeł ciepła ciepła, przeprowadzili 337 termomodernizacji budynków, zamontowali 475 odnawialnych źródeł energii na kwotę ponad 45 mln zł, co przełożyło się na szacowaną oszczędność energii ponad 17 GWh i ograniczenie emisji ponad 9 tys ton CO2 - mówi burmistrz Norbert Rzepisko.

Pomocne wsparcie dla mieszkańców gmin w walce o czyste powietrze
W ramach swoich zadań ekodoradcy prowadzili działania informacyjne i doradcze w zakresie:
  • poprawy efektywności energetycznej budynków, 
  • wymiany źródeł ciepła niespełniających norm,
  • inwestycji w instalacje odnawialnych źródeł energii. 
Kluczowym elementem współpracy ekodoradców z mieszkańcami była pomoc w sporządzaniu wniosków aplikacyjnych oraz innej koniecznej dokumentacji niezbędnej do otrzymania dofinansowania do inwestycji, jej przeprowadzenia i rozliczenia. Dzięki otwartości i wzajemnemu zaufaniu, efekty współpracy były bardzo satysfakcjonujące.  – mówi Dawid Kapusta ekodoradca.
Należy podkreślić, że działania ekodoradców cieszyły się dużym zainteresowaniem. Początkowo nieufni mieszkańcy, dzięki konsekwentnemu i profesjonalnemu wsparciu stopniowo przekonywali się o słuszności działania. Codzienną pracę ekodoradców oraz wyzwania z jakimi się mierzyli przedstawia poniższy materiał filmowy:

 


Źródło: SMK