Zbliżający się okres Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny, to czas kiedy odwiedzamy cmentarze, robimy porządki, kupujemy nowe dekoracje i znicze. A co jeśli stare są jeszcze całkiem dobre? Na Cmentarzu Komunalnym w Skawinie, od ubiegłego roku, działa zniczodzielnia. Miniony rok pokazuje - "to był strzał w dziesiątkę". Korzystają na tym nie tylko nasze portfele, ale i środowisko - a to dla Skawiny szczególnie ważne. 



Zniczodzielnia to regał, na którym można pozostawić zużyte znicze, pod warunkiem, że nie zniszczone.  Szklany znicz po wypaleniu wystarczy umyć i odłożyć na półkę. Dzięki temu, osoby dla których zakup znicza jest dużym wydatkiem mogą skorzystać z lampki. Dzięki takiemu, ekologicznemu podejściu produkujemy mniej odpadów, z myślą o środowisku. Regał cieszy się popularnością wśród osób odwiedzających cmentarz. Korzystanie ze zniczodzielni jest bezpłatne.

- Bardzo się cieszę, że inicjatywa Wydziału Gospodarki Komunalnej spotkała się z uznaniem mieszkańców. Jesteśmy kulturowo przyzwyczajeni, że groby bliskich muszą być rozświetlone. Niestety oznacza to również ogrom śmieci. Jeśli część z nich można wykorzystać ponownie, czemu nie! Znicze można umyć i są gotowe do ponownego użycia. Wiele z tych zniczy jest w naprawdę dobrym stanie, wystarczy tylko włożyć wkład – mówi burmistrz Norbert Rzepisko.
Czas Wszystkich Świętych to tony odpadów. W tym szczególnym okresie, odwiedzając miejsca pochówku zmarłych, pamiętajmy o segregowaniu odpadów zgodnie z przyjętymi zasadami.
– Zauważyliśmy, że zwłaszcza w czasie Wszystkich Świętych wywozimy zdecydowanie więcej kontenerów ze śmieciami, w tym ze zniczami. Pomysł, aby te lampki wykorzystać ponownie bardzo nam się podoba – mówi Tomasz Papież Prezes MZU Skawina.

Jakie znicze należy umieszczać w zniczodzielni?

Warto przestrzegać kilku prostych zasad. W zniczodzielni można zostawiać tylko te lampki, które będą nadawały się do ponownego użytku. Nie mogą to być znicze zniszczone, pęknięte, wyszczerbione czy połamane. Powinny to być takie lampki, które sami chcielibyśmy postawić na grobach swoich bliskich. 
- Dzięki zniczodzielni mamy mniej odpadów, a to duża korzyść dla miasta. Znicze są w obiegu. Poza tym nie wszystkich stać na znicze, które są coraz większe, bardziej zdobne i przez to droższe. Mieszkańcy, którzy korzystają ze zniczodzielni nie tylko oszczędzają, lecz także pomagają miastu. - mówi Marcelina Zemła kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej. 
Duże zainteresowanie świadczy także o tym, że coraz więcej osób chce troszczyć się o środowisko. Można oszczędzić a przy okazji nie marnuje się tego co dobre. Zapraszamy do korzystania! 


Źródło: PSW