"ekoSkawina" - kompleksowy program edukacyjny w Gminie Skawina

ORGANIZATOR:  WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W KRAKOWIE

PROGRAM:   EDUKACJA  EKOLOGICZNA - 2018

WARTOŚĆ PROJEKTU: 31 219,51  zł

WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA:  30 341,96  zł

Zakres rzeczowy zadania pn.: „ekoSkawina – kompleksowy program edukacyjny w Gminie Skawina”  obejmował realizację następujących wydarzeń:
• Spektakle ekologiczne
• Akcja "Wymień odpad na sadzonkę"
• Akcja "Łyk świeżego powietrza" - dostawa kompletów roślin do przedszkoli
• Wycieczka do Ekologicznej Spalarni Odpadów

1. „Spektakle ekologiczne”.
ILOŚĆ: 6 szt. według poniższej listy:
1. Przedszkole Nr 1 w Skawinie – 22.06.2018r.,
2. Przedszkole Nr 2 w Skawinie – 20.06.2018r.,
3. Przedszkole Nr 3 w Skawinie – 22.06.2018r.,
4. Przedszkole Nr 5 w Skawinie – 19.06.2018r.,
5. Przedszkole Nr 6 w Skawinie – 21.06.2018r.,
6. Przedszkole w ZPO Borek Szlachecki, oddział Skawina ul. Hallerów – 18.06.2018r.
„Stare zabawki – robot Robi i lalka Basia zostały wyrzucone do piwnicy, są już niepotrzebne i mają być spalone w piecu. Od strasznego losu może ich uratować Janeczka – stara pajęczyca zamieszkująca piwnicę (...)”  Co kryje się pod tym wstępem? Zapraszamy do zapoznania się z krótką fotorelacją poniżej.
Bajka? Baśń? Nie! To początek przedstawienia teatralnego, które było wystawiane w skawińskich przedszkolach od 18 czerwca. Zdobywanie wiedzy i kształtowanie właściwych nawyków w zakresie segregacji śmieci i jakości powietrza jest bardzo ważne i powinno się rozpocząć jak najwcześniej. Przeprowadzane jest wiele działań, których celem jest edukacja dzieci dotycząca zanieczyszczenia powietrza, w tym smogu i jego skutków dla życia i zdrowia ludzi. Jednym z nich była organizacja cyklu przedstawień teatralnych, podczas których zawodowi aktorzy uczyli dzieci, że np. stare zabawki, to nie paliwo dla kotła, a SMOG, to nie potwór z bajki, a efekt spalania śmieci i niskiej jakości węgla. Segregując z dziećmi śmieci, tłumaczyli z czego wytwarzane są przedmioty, których używamy na co dzień, tak by gdy już są niepotrzebne, trafiały do odpowiednich pojemników.
Po zakończeniu każdego przedstawienia, Ekodoradca prosił o podjęcie segregacji w każdym domu i przekazanie rodzicom informacji o akcji „Wymień odpad na sadzonkę”.  W szatni rodzice mogli odebrać materiały informacyjne dotyczące zakazu spalania flotów, mułów i wilgotnego drewna.
Liczba uczestników ok. 374 dzieci

2. „Wymień odpad na sadzonkę”.
258 osób i ponad 1400 kg odpadów. Co to za liczby? To akcja edukacyjna „Wymień odpad na sadzonkę”, która odbyła się 23 czerwca 2018r. na terenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Skawinie, przeprowadzonej z sukcesem mimo burzowej pogody. Zapraszamy na krótką relację.

W ramach akcji edukacyjnej, za przyniesione w tym dniu odpady takie jak: opakowania szklane, makulaturę, butelki PET, puszki aluminiowe, zużyte baterie, sprzęt elektryczny lub elektroniczny, mieszkańcy gminy Skawina otrzymywali sadzonki drzew (jarzębina, cis, buk i grab) oraz krzewów (tawuły „Złota Księżniczka”, pięciornika odmianowego, żywotnika zachodniego „Smaragd”, berberysu „Green Carpet”, berberysu Thunberga, porzeczki alpejskiej, wiciokrzewu). Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, mimo niesprzyjającej pogody, odwiedziło ponad 250 osób, a pierwsze z nich ustawiły się już o godz. 8.30. Duże zainteresowanie akcją sprawiło, że specjalnie przygotowane pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów zapełniały się w błyskawicznym tempie - obsługa PSZOKu szybko musiała je opróżniać. Łącznie udało się zebrać 1420 kg odpadów:
• 300 kg makulatury
• 120 kg butelek PET
• 60 kg puszek aluminiowych
• 360 kg opakowań szklanych
• 120 kg zużytych baterii
• 460 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego
Celem akcji było promowanie segregacji odpadów, które zebrane w sposób selektywny mogą otrzymać „drugie życie” oraz promocja Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie każdy mieszkaniec może dostarczyć zebrane selektywnie odpady również samodzielnie.

3. Akcja "Łyk świeżego powietrza" - dostawa 444 kompletów 3 sztuk roślin.

Akcja "Łyk świeżego powietrza" skierowana była do dzieci przedszkolnych. Dzieci otrzymają kompilację roślin, których cechą charakterystyczną jest zdolność do produkcji tlenu oraz oczyszczania powietrza. Rośliny to: NEPHROLEPIS, SPATHIPHYLLUM MAUNA LOA (skrzydłokwiat), CHAMAEDOREA (palma bambusowa). Powyższe rośliny rozwieziono do placówek oświatowych w dniach 19 – 22.06.2018r., a następnie przekazano dzieciom.
                     
4.Wycieczka do Ekologicznej Spalarni Odpadów.
Zorganizowano sześć wyjazdów do Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów (31-981 Kraków, ul. Jerzego Giedroycia 23). Zorganizowanie polegało na zapewnieniu transportu z i do ww. zakładu wraz z zapewnieniem udziału w ścieżce edukacyjnej organizowanej przez ww. zakład https://khk.krakow.pl/pl/ekospalarnia/edukacja-ekologiczna/grupy-zorganizowane/.
Zorganizowano 6 wyjazdów: 3 wyjazdy odbyły się 4.09.2018r., a 3 kolejne 11.09.2018r.. W wyjazdach brało udział  237 osób z poniższych placówek:
1. Szkoła Podstawowa Nr 1 w Skawinie ( 23 osoby)
2. Szkoła Podstawowa Nr 2 w Skawinie ( 23 osoby)
3. Szkoła Podstawowa Nr 3 w Skawinie (23 osoby)
4. Szkoła Podstawowa Nr 4 w Skawinie (20 osób)
6. Szkoła Podstawowa w Jaśkowicach (16 osób)
7. Szkoła Podstawowa w Pozowicach (12 osób)
8. Szkoła Podstawowa w Rzozowie (17 osób)
9. Szkoła Podstawowa w Wielkich Drogach (14 osób)
10. Szkoła Podstawowa w Zelczynie (22 osoby)
11. Zespół Placówek Oświatowych w Kopance (22 osoby)
12. Zespół Placówek Oświatowych w Woli Radziszowskiej (22 osoby)

13. Zespół Szkolno-Przedszkolny Szkoła Podstawowa w Krzęcinie (23 osoby)