Woda jest niezbędna do życia dla wszystkich organizmów – ludzi, zwierząt i roślin. Woda jest dobrem wspólnym, której zasoby systematycznie się kurczą przez wszelką działalność człowieka w dziedzinie przemysłu, rolnictwa czy gospodarki komunalnej. Zmiany zachodzące w klimacie z tym związane powodują suszę, która występuje w środowisku coraz częściej i jest jednym z najpoważniejszych zjawisk naturalnych. Deficyt wody, który jest wynikiem niedoboru wody w glebie np. wskutek niedostatecznej ilości opadów powoduje zaburzenia w przebiegu procesów życiowych, zahamowania wzrostu oraz ograniczenia plonowania roślin.

Co możemy zrobić, żeby chronić przyrodę i oszczędzać przy tym wodę?

Większość z nas posiada ogrody, w których uprawia warzywa, owoce czy po prostu ma w nim drzewa i krzewy. W okresach suszy wspomagamy przyrodę przez podlewanie. Najprostszym sposobem jest użycie wody miejskiej. Czy to dobre rozwiązanie? Zdecydowanie NIE! Sposobem, który nie tylko przynosi efekty ekologiczne, ale również finansowe (rachunki za zużycie wody będą zdecydowanie niższe) jest łapanie deszczówki do zbiornika.

Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem jest decyzja czy zbiornik, do którego będziemy gromadzić deszczówkę będzie na powierzchni czy pod ziemią. Każda forma jest dobra i zależy tylko od preferencji lub od ilości miejsca na działce. Zbiornik należy podłączyć do systemu rynnowego, dzięki któremu woda z opadów deszczu będzie gromadzona. Takie rozwiązanie pozwoli zbierać wodę w okresie deszczowym, a wykorzystywać w okresie suszy np. do podlewania ogrodu.

Czy to kosztuje?

Tak, nowe zbiorniki do łapania deszczówki kosztują w zależności od pojemności czy systemu. Żeby obniżyć wydatki można wykorzystać starą beczkę lub inne pojemniki, które się do tego nadają. Warto też zorientować się czy dana gmina prowadzi program dofinansowujący do instalacji służących do gromadzenia wody opadowej.

Na terenie Gminy Skawina w 2022 i w 2023 roku zrealizowano program, którego celem było udzielenie dotacji celowej na finansowanie ochrony środowiska w zakresie inwestycji służących do gromadzenia, zagospodarowania i wykorzystania wód opadowych lub roztopowych w miejscu ich powstawania. Mamy ogromną nadzieję, że w 2024 roku również będziemy mogli podjąć działania, które wspomogą naszych mieszkańców w ochronie środowiska przez łapanie deszczówki na swoich nieruchomościach. Więcej o programie TUTAJ.

Alternatywą dla dofinansowania z gminy jest Program priorytetowy „Moja woda”, realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Krakowie. Zachęcamy do śledzenia informacji o naborze TUTAJ.

Więcej o małej retencji dowiecie się z filmu, który zrealizowaliśmy w ramach projektu „Cztery pory roku w ekogminie – Skawinie” – zapraszamy do oglądania TUTAJ. 

Projekt „Cztery pory roku w ekogminie – Skawinie” jest współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.