Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do danych teleadresowych
Ikona Stan powietrza
Pogoda ikona

20°C

Ikona Ekointerwencja Ikona Program Czyste Powietrze
Informacja dla osób niesłyszących i niedosłyszących Ikona wersja kontrastowa
RODO Ikona wyszukiwarka

Jakość powietrza

Brak danych

Legenda

Bardzo dobra
Dobra
Umiarkowana
Dostateczna
Zła
Bardzo zła
Brak danych
Czujnik GIOŚ PM10 NO2 SO2 C6H6
Ogrody, Skawina   -   9.65   18.76   0.09
Czujniki w Gminie Skawina PM10 PM2.5
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3 Partner

Informacje o wolontariacie

Czym jest wolontariat?

Wolontariat to bezinteresowna, świadoma, społeczna i dobrowolna działalność podejmowana na rzecz innych ludzi. Wolontariuszem może zostać każda osoba, która chce pomagać z potrzeby serca, nie licząc na finansowe korzyści oraz dobrowolnie, ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na rzecz organizacji, instytucji lub osób indywidualnych wykraczając poza więzi koleżeńsko-rodzinne.

Wolontariat może przybierać różne formy, m.in.:

 • wolontariat w NGO, który dotyczy współpracy zależnej od charakteru organizacji, to na przykład praca biurowa czy pomoc w organizacji kampanii, projektów;
 • wolontariat sportowy to pomoc przy organizacji wydarzeń sportowych;
 • wolontariat hospicyjny to pomoc chorym, organizacja akcji charytatywnych;
 • wolontariat międzynarodowy odbywa się najczęściej w ramach programu wymiany wolontariuszy;
 • e-wolontariat realizowany za pośrednictwem Internetu, przykładowe zadania to: wyszukiwanie informacji, tworzenie i prowadzenie stron internetowych, projektowanie grafik i wiele innych.

Zasady wolontariatu zostały opisane w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie uchwalonej w 2003 roku.

PAMIETAJ!

To wolontariusz decyduje, na ile może się zaangażować. Może uczestniczyć w jednorazowych akcjach, które odpowiadają na aktualne potrzeby społeczeństwa, jak np.: WOŚP, szycie maseczek, zbiórki karmy dla zwierząt lub zaangażować się w wolontariat długoterminowy, który opiera się na długofalowym, regularnym i systematycznym działaniu, np.: pomoc w nauce i odrabianiu lekcji z dziećmi z Domu Dziecka.

Chcesz wiedzieć więcej o wolontariacie? KLIKNIJ TUTAJ


Korzyści płynące z wolontariatu

Przed podjęciem działań w charakterze wolontariusza, każdy zadaje sobie pytania po co chcę to zrobić? Czy coś z tego będę mieć? Czy nadaję się do tej roli? Czy posiadam odpowiednie umiejętności, które pomogą mi w tej pracy?

PAMIETAJ!

Każdy może zostać wolontariuszem! Często nie wiemy czy coś potrafimy lub czy posiadamy odpowiednie umiejętności i to właśnie dzięki działaniom wolontariackim możemy się sprawdzić! Zdobyć nowe doświadczenia i poszerzyć swoje kwalifikacje i umiejętności.


Korzyści z działalności wolontaryjnej jest wiele:

 • SATYSFAKCJA. Będziesz mieć poczucie, że dzięki Twoim działaniom i bezinteresownej pracy, druga osoba otrzyma niezbędną pomoc.
 • KSZTAŁTOWANIE OSOBOWOŚCI. Pomoc udzielana innym pozwala na przeżywanie emocji oraz doświadczenie sytuacji, które rozwiną u Ciebie takie cechy, jak wrażliwość czy otwartość.
 • AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNA. Zyskasz poczucie, że Twoje działanie ma wpływ na otoczenie i życie innych ludzi.
 • DOŚWIADCZENIE. Zdobędziesz niezbędne doświadczenie (np. poznasz tajniki organizacji mniejszych i większych przedsięwzięć, zdobywając środki na swoje działania).
 • ROZWIJANIE ZAINTERESOWAŃ. Wolontariat może być podejmowany na rzecz osób bądź organizacji, które w jakiś sposób są związane z Twoimi zainteresowaniami.
 • RELACJE. Spotkasz nowych ludzi, nawiążesz znajomości i przyjaźnie, które wychodzą poza obszar wspólnej pracy i trwają bardzo często całe życie.
   

Dowiedz się więcej:


Ogólnopolska Sieć Centrów Wolontariatu KLIKNIJ TUTAJ

Serwis wolontariatu w Małopolsce KLIKNIJ TUTAJ

Co to jest wolontariat? KLIKNIJ TUTAJ

e-wolontariat: KLIKNIJ TUTAJ

ABC WolontariatuKLIKNIJ TUTAJ

Wolontariat w pytaniach i odpowiedziach. Poradnik prawny
 KLIKNIJ TUTAJ

Chcecie podzielić się swoją opinią dotyczącą wolontariatu, który odbywaliście? Napiszcie do nas: cop@gminaskwina.pl.