Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do danych teleadresowych
Pogoda ikona

19°C

Informacja dla osób niesłyszących i niedosłyszących
RODO

Jakość powietrza

Dobra

Legenda

Bardzo dobra
Dobra
Umiarkowana
Dostateczna
Zła
Bardzo zła
Brak danych
Czujnik GIOŚ PM10 NO2 SO2 C6H6
Ogrody, Skawina   -   17.73   2.84   0.1
Czujniki w Gminie Skawina PM10 PM2.5
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3 Partner

Menu

Kardynał Kazimierz NYCZ

Kardynał Kazimierz NYCZ

Abp Kazimierz Nycz urodził się 1 lutego 1950 r. w Starej Wsi. Od 1967 r. studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Krakowie. Po 6 latach studiów, w 1973 r., otrzymał święcenia kapłańskie. W 1976 r. uzyskał licencjat na wydziale teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, a następnie rozpoczął studia doktoranckie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, zakończone uzyskaniem tytułu doktora w 1981 r. W latach 1973-75 ks. Kazimierz Nycz był wikariuszem parafii pw. Św. Elżbiety w Jaworznie. Następnie pracował w Wydziale Katechetycznym Kurii Metropolitalnej w Krakowie. W 1987 r. został wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Wykładał katechetykę w PAT.
16 kwietnia 1988 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji krakowskiej i biskupem tytularnym Villa Regis, w latach 1988-2004 był wikariuszem generalnym archidiecezji krakowskiej, a także przewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski (od 1999 r.).
W 2004 r. (9 czerwca) został biskupem diecezjalnym koszalińsko-kołobrzeskim oraz członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej, członkiem Komisji Duszpasterstwa oraz Rady ds. Środków Społecznego Przekazu i Zespołu ds. Społecznych Aspektów Intronizacji Chrystusa Króla). Od 3 marca 2007 r. jest arcybiskupem metropolitą warszawskim, a także (od 9 czerwca 2007 r.) ordynariuszem wiernych Kościoła Katolickiego obrządku ormiańskiego w Polsce.
Ksiądz arcybiskup Kazimierz Nycz jest związany ze Skawiną od początku lat osiemdziesiątych, kiedy to zaangażował się w pomoc parafii pw. Miłosierdzia Bożego. W uznaniu zasług dla naszej Małej Ojczyzny otrzymał 11 listopada 1999 r. tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Skawina. Tytuł ten był wyrazem ogromnego szacunku i podziwu nie tylko dla posługi duszpasterskiej ówczesnego Biskupa Nycza, ale również dla Jego wielkiej charyzmy i autorytetu, jakim od zawsze się wyróżniał.

Do grona Honorowych Obywateli Miasta i Gminy Skawina dołączył 11 listopada 1999 r.

Linki: