Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do danych teleadresowych
Pogoda ikona

7°C

Informacja dla osób niesłyszących i niedosłyszących
RODO

Jakość powietrza

Dobra

Legenda

Bardzo dobra
Dobra
Umiarkowana
Dostateczna
Zła
Bardzo zła
Brak danych
Czujnik GIOŚ PM10 NO2 SO2 C6H6
Ogrody, Skawina   -   8.54   1.55   0.58
Czujniki w Gminie Skawina PM10 PM2.5
Mikołaja Kopernika   16.83   22.5
Tyniecka   -   -
Generała Emila Fieldorfa "Nila"   20.43   30.36
Skawińska   18.77   25.7
Leona Petrażyckiego   17.52   24.64
Leona Petrażyckiego   11.38   15.57
Wspólna   19.47   27.99
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3 Partner

Menu

Harcerska Izba Pamięci

Harcerska Izba Pamięci Narodowej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie im. Gen. Władysława Andersa - rozpoczęła swoją działalność w dniu 18 maja 1990 r. W ten sposób Krąg Instruktorski "Czerwony Mak" im. Bohaterów Monte Cassino uczcił 46 rocznicę bitwy o Monte Cassino. Harcmistrz Kazimierz Dymanus był inicjatorem i "spiritus movens" utworzenia Izby, któremu pomagali niektórzy byli żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Myśl okazała się być sukcesem i z biegiem lat Izba zyskała wielkie znaczenie. Wkrótce stała się ona istotnym miejscem życia harcerzy jak również miejscem obywatelskiego i patriotycznego wychowywania zarówno harcerzy jak i młodzieży szkolnej. Nadto jej zbiór różnych rodzajów eksponatów stawał się coraz bardziej 1iczny, bogaty i wartościowy. Zebrane obiekty są ściśle związane z dziejami i walkami żołnierzy polskich na wygnaniu w czasie II-Wojny Światowej. W konsekwencji, zainteresowanie IZBA zadecydowało o jej powiększeniu. Było to trudne zadanie. Ostatecznie harcerze pokonali wszelkie trudności. W dniu 19 maja 2002 r. nowa, rozbudowana IZBA, z zachowaniem właściwej ceremonii została ponownie otwarta przez ostatniego prezydenta Polski, rezydującego w Londynie, pana Ryszarda Kaczorowskiego w obecności pani Ireny Anders, wdowy po generale Władysławie Andersie, dowódcy Polskiego 2 Korpusu. IZBA została poświęcona przez Ojca Adama Studzińskiego, kapelana Pułku 4-Pancernego "Skorpion", który odegrał znaczącą rolę w bitwie o Monte Cassino, prawdziwy uczestnik bitwy. IZBA rozpoczęła swoje drugie pierwszorzędne zaistnienie.
Aktualnie powierzchnia wystawowa wynosi ok. 40 m2. Wystawa składa się z 3500 różnych eksponatów przekazanych przez prawie 130 byłych żołnierzy ze wszystkich rodzajów służb.

Zgromadzono:

  • prawdziwe dokumenty z czasu wojny (337 szt.),
  • odznaczenia i ordery (108 szt.),
  • odznaki jednostek wojskowych (50 szt.),
  • mundury służbowe i różnego rodzaju wyposażenie żołnierza (53 szt.),
  • medale pamiątkowe (40 szt.),
  • okolicznościowe publikacje (107 szt.),
  • oryginalne fotografie (1697 szt.)
  • oraz wiele innych.

Z pośród tych, których należałoby wymienić, jako najbardziej zasłużonych w zainspirowaniu i rozwoju Harcerskiej Izby Pamięci był w szczególności Marian Łoziński, oficer 3 Dywizji Strzelców Karpackich, uczestnik bitwy pod Monte Cassino. Naturalnie, pomoc i wsparcie władz miasta Skawina było zawsze ważne a nawet podstawowe.

W trakcie zwiedzania Izby prosimy zwrócić szczegó1ną uwagę na następujące eksponaty, kiedyś należące do: Adama Bachledy-Curusia -podporucznika 10 Kompanii „Commandosów", obecnie patrona 10 Drużyny Harcerskiej „Commando", Stanisława Targosza. - kapelana 3 Dywizji Strze1ców Karpackich, Michała Góreckiego - uczestnika 3 wojen, Wojciecha Gąsienicy-Juhasa - uczestnika operacji desantowej Market - Garden, Antoniego Wasilewskiego - korespondenta wojennego 1 Dywizji Pancernej, dziennikarza i grafika.

Ogólnie ekspozycja prezentuje wszystkie rodzaje Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie: wojska lądowe, powietrzne i marynarkę jak też wszystkie fronty, na których walczyli tzn. w Afryce i Europie.